شانس دوباره برجام؛ ترامپ دودل شد

جان بولتن و دونالد ترامپ
جان بولتن و دونالد ترامپ Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه، ترامپ را برای تصمیم گیری در مورد برجام دودل کرده است.

آگهی

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ هنوز تصمیمی در مورد سرنوشت توافق هسته‌ای ایران نگرفته است.

آقای بولتون در حالی این سخن را در مصاحبه با شبکه فاکس بیان کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ناگزیر است تا دوازدهم ماه می یعنی کمتر از دو هفته دیگر تصمیم خود را در مورد توافق هسته‌ای ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ با ایران اعلام کند. توافقی که آقای ترامپ تاکنون بارها آن را یک توافق بد تاریخی قلمداد کرده است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرده است که آقای ترامپ قطعا پیشنهاد همتای فرانسوی خود، امانوئل ماکرون را بررسی می کند.

امانوئل ماكرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر هفته گذشته خود به ایالات متحده آمریکا به آقای ترامپ در مورد ایران، پیشنهادی را با چهار محور ارائه کرد. اول، از فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۲۵ جلوگیری شود که برجام این امر را تضمین کرده است. دوم، حصول اطمینان از توقف برنامه هسته‌ای ایران در بلندمدت، سوم، متوقف کردن برنامه تولید موشک‌های بالستیک ایران و چهارم، دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای مهار اقدامات ایران در منطقه و از جمله کشورهای یمن، سوریه، عراق و لبنان.

آقای بولتون تاکید کرد که این پیشنهاد برای آقای ترامپ جذاب است و حتما برای او ارزش فکر کردن را دارد.

دونالد ترامپ، دوازدهم ژانویه گذشته و در جریان تمدید تعلیق تحریم‌های ایران بر پایه توافق هسته‌ای، اعلام کرده بود که اگر ایرادهای جدی این توافق از سوی شرکای اروپایی آمریکا رفع نشود، در موعد بعدی یعنی دوازدهم ماه می(کمتر از دو هفته دیگر)، تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید نخواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صالحی: امیدوارم ترامپ و همکارانش سر عقل بیایند

ماکرون: جمع بندی من خروج آمریکا از برجام است

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد