Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سوریه؛ تحکیم قدرت بشار اسد در حومه پایتخت، درگیری با کردها

Syrian Army soldier
Syrian Army soldier Copyright  REUTERS/Omar Sanadiki
Copyright  REUTERS/Omar Sanadiki
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش سوریه پیش از این در جریان مبارزات خود با داعش به ندرت با نیروهای دموکرات سوریه درگیر می‌شد و همواره سعی داشت از مناطق تحت کنترل آنها فاصله بگیرد.

آگهی

رسانه‌های دولتی سوریه روز یکشنبه اعلام کردند که توافق جدیدی میان دولت مرکزی سوریه و گروهی از شورشیان با موضوع تخلیه شماری از مناطق حومۀ جنوبی دمشق که در نزدیکی یکی از آخرین دژهای نیروهای داعش قرار دارد منعقد شده است؛ اقدامی که باعث تحکیم قدرت بشار اسد در حومۀ پایتخت می‌شود.

بر اساس این توافق، شورشیان مستقر در یلدا، ببیلا و بیت سحم در حومه دمشق پذیرفتند که این مناطق را به همراه خانواده‌هایشان ترک کنند؛ دیگر ساکنان منطقه نیز می‌توانند پس از تحویل دادن سلاح‌هایشان همچنان در همان محل بمانند.

هر سه منطقه در شرق اردوگاه پناهجویان فلسطینی یرموک قرار دارند یعنی در منطقه‌ای که هم اکنون درگیری سختی میان نیروهای داعش و ارتش سوریه در جریان است.

عکس از رویترز
برخاستن دود از اردوگاه یرموکعکس از رویترز

دولت مرکزی سوریه از حدود ۱۰ روز پیش عملیات گسترده‌ای را با هدف شکار نیروهای داعش در حومۀ دمشق، همچنین در اردوگاه پناهجویان فلسطینی یرموک به اجرا گذاشته است.

بنا بر اعلام ناظران حقوق بشر سوریه، نیروهای دولتی در بخش غربی این اردوگاه به پیشروی‌هایی دست یافته‌اند. روز یکشنبه هواپیماهای دولت سوریه این اردوگاه همچنین منطقۀ حجرالاسود در همسایگی آن که هم اکنون در کنترل داعش است را بمباران کردند. در سوی دیگر جبهه نیز نیروهای داعش توانستند روز شنبه کنترل یک بیمارستان و ساختمانی در نزدیکی منطقه یلدا را به دست بیاورند.

عکس از رویترز
درگیری با مخالفان دولت سوریه در اطراف اردوگاه یرموکعکس از رویترز

به گزارش ناظران حقوق بشر سوریه، در جریان درگیری‌های ۱۰ روز اخیر، دست کم ۸۵ تن از نیروهای دولتی و ۷۴ نفر از نیروهای داعش کشته شده‌اند.

گفته می‌شود در حال حاضر و پس از شکستهای پیاپی نیروهای داعش که از تابستان گذشته آغاز شد، کمتر از ۴ درصد ازسرزمین‌های سوریه در اختیار این گروه افراطی باقی مانده است.

ارتش مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه را نیز تصرف کرد

ارتش سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که توانسته است مجموعه‌ای از روستاها را که در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) بودند، تصرف کند. این روستاها در شرق رودخانه فرات، در نزدیکی مرز عراق و در منطقه تحت کنترل نیروهای کرد قرار داشتند.

نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت آمریکا برخوردارند، سال گذشته میلادی توانستند به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بیرون راندن داعش از شرق سوریه، سرزمین‌های بسیاری را در مجاورت رود فرات در استان دیرالزور به کنترل خود درآورند.

ارتش سوریه پیش از این در جریان مبارزات خود با داعش به ندرت با نیروهای دموکرات سوریه درگیر می‌شد و همواره سعی داشت از مناطق تحت کنترل آنها فاصله بگیرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک جنگده پیشرفته روسی در سوریه سقوط کرد

برگزاری انتخابات غیررقابتی سوریه همزمان با اعتراض‌های مردمی: «رای فاسد به فاسدها»

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است