Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خیز اردوغان برای دور جدید ریاست جمهوری: کمپین انتخاباتی او آغاز شد

Turkish President Erdogan
Turkish President Erdogan Copyright  Oksuz/Presidential Palace/Handout via REUTERS
Copyright  Oksuz/Presidential Palace/Handout via REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان که بی‌صبرانه در انتظار فرصتی برای بهره‌ مندی از مزایای افزایش قدرت در پی اصلاح قانون اساسی است، تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام گرفت.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه به شیوه‌ای غیررسمی کارزار انتخاباتی خود را برای انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی که ۲۴ ژوئن برگزار می‌شود، آغاز کرد.

اگرچه او هنوز بطور رسمی نامزدی خود را برای دور جدید ریاست جمهوری اعلام نکرده است اما تجمع انتخاباتی روز شنبه در شهر ازمیر در غرب ترکیه، تمام ویژگی‌های یک کمپین انتخاباتی را داشت.

رجب طیب اردوغان مقابل هزاران شرکت کننده در این تجمع قول داد که بار دیگر در این انتخابات به پیروزی برسد. او در شهری که یکی از دژهای حزب جمهوری‌خواه خلق از منتقدان آقای اردوغان محسوب می‌شود، کمال قلیچ دار اوغلو رهبر این حزب را یک دیکتاتور خواند.

آقای اردوغان گفت: «در ۲۴ ژوئن با ثبت رکورد جدیدی در آراء انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، لحظه‌ای تاریخی را رقم خواهیم زد.»

با توجه به برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در این کشور در سال گذشته میلادی، آقای اردوغان دور جدید ریاست جمهوری را با قدرت بیشتری آغاز خواهد کرد.

او که بی‌صبرانه در انتظار فرصتی برای بهره‌مندی از مزایای افزایش قدرت در پی اصلاح قانون اساسی است، ۱۰ روز پیش اعلام کرد که به جای تاریخ از پیش تعیین شده یعنی ۳ نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را در ژوئن سال جاری میلادی برگزار خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد که ترکیه برای مبارزه با چالش‌های اقتصادی و همچنین مدیریت بحران سوریه، نیاز به رئیس جمهوری با قدرت بیشتر دارد.

رجب طیب اردوغان باید برای پیروزی در دور اول این انتخابات، بیش از ۵۰ درصد از آراء را از آن خود کند و در حالی برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرده است که احزاب مخالف او هنوز نامزدهایشان را برای این رقابت سیاسی تعیین نکرده‌اند.

عبدالله گل، رئیس جمهوری پیشین این کشور نیز که انتظار می‌رفت رقیب اصلی رجب طیب اردوغان در این انتخابات باشد، روز شنبه در نشستی خبری اعلام کرد که قصد نامزدی برای این انتخابات را ندارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات نابهنگام اردوغان؛ عجله برای چیست؟

حمایت ابراهیم تاتلیس و جمعی از سلبریتی‌های ترکیه از اردوغان در حمله به عفرین

اردوغان رکورد زمامداری آتاتورک را شکست