Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان رکورد زمامداری آتاتورک را شکست

اردوغان رکورد زمامداری آتاتورک را شکست
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان ورود ترکیه به دوران دموکراسی در سال ۱۹۵۰ به بعد، مقام ریاست جمهوری عملا به یک سمت نمادین و کاملا تشریفاتی تبدیل شده بود.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه واجد بیشترین طول مدت زمامداری در تاریخ ترکیه شد.

به نوشته سایت چپ‌گرای «گرچک گوندم» ترکیه، اردوغان از زمان آغاز کار به عنوان نخست وزیر و سپس رئیس جمهوری تا روز سه‌شنبه ۷ فروردین، به مدت ۵۴۹۲ روز رهبری ترکیه را در اختیار داشته است. پیش از او بیشترین دوره زمامداری ترکیه در اختیار مصطفی کمال آتاتورک، پایه‌گذار جمهوری ترکیه بود که به مدت ۵۴۹۲ روز بر این کشور حکم راند.

اردوغان در تاریخ ۱۵ مه ۲۰۰۳ (۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۲) به سمت نخست وزیری ترکیه منصوب و در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۱۴ (۲۳ مرداد ۱۳۹۳) به عنوان دوازدهمین رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

آتاتورک مدت کمی بعد از تشکیل جمهوری ترکیه در تاریخ ۲۹ اکتبر ۱۹۲۳ به مقام ریاست جمهوری این کشور رسید و دوره ریاست جمهوری‌اش با مرگ او در سال ۱۹۳۸ پایان یافت.

از زمان ورود ترکیه به دوران دموکراسی در سال ۱۹۵۰ به بعد، مقام ریاست جمهوری عملا به یک سمت نمادین و کاملا تشریفاتی تبدیل شده بود. اما اردوغان از همان زمانی که به ریاست جمهوری رسید بسیاری از اختیارات و قدرت‌های رئیس جمهوری را به این پست باز گرداند و نظام وابستگی حزبی رئیس جمهوری را نیز احیا کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیز اردوغان برای دور جدید ریاست جمهوری: کمپین انتخاباتی او آغاز شد

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است

چرا تصمیم اردوغان برای دیدار با بشار اسد سوری‌های ساکن ترکیه را به شدت نگران کرده است؟