قطر ۱۰۰ میلیون دلار را به کمک های بشردوستانه برای سوریه اختصاص داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه قطر
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه قطر   -   کپی رایت  رویترز

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر می گوید کشورش در سال جاری میلادی ۱۰۰ میلیون دلار به آسیب دیدگان جنگ سوریه کمک مالی خواهد کرد.

وزیرخارجه قطر همچنین بر لزوم یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه و افزایش دسترسی به کمک های بشردوستانه در این کشور تاکید کرد. وی همچنین رسیدگی به وضعیت قربانیان جنگ سوریه را «مسئولیت دسته جمعی» جامعه جهانی دانست. سخنان عالی رتبه ترین مقام دیپلماسی قطر در حالی بیان می شود که عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان روز سه شنبه از قطر خواسته بود هزینه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را بپردازد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توئیتر
توئیت وزیر خارجه قطرتوئیتر

وزیر خارجه عربستان در سخنانی تهدیدآمیز گفته بود: «قطر باید پیش از آنکه رئیس جمهوری آمریکا حمایت خود از قطر را قطع کند هزینه حضور نظامی ایالات متحده در سوریه را بپردازد و نیروهای نظامی خود را به آنجا اعزام کند.»

عادل جبیر همچنین هشدار داده بود که نظام سیاسی قطر بدون حمایت ایالات متحده «در عرض کمتر از یک هفته» سقوط خواهد کرد.

نشست بین المللی جمع آوری کمک مالی برای سوریه که از طرف سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا برگزار شد روز چهارشنبه به کار خود در بروکسل پایان داد. در این نشست چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای اقدامات بشردوستانه در سوریه و حمایت از پناهندگان سوری جمع آوری شد.

میزان کمک جمع آوری شده از نیمی از مبلغی که سازمان ملل متحد برای کمک به سوریه طی سال جاری لازم دانسته بود هم کمتر است. بنا به تخمین سازمان ملل طی سال جاری باید برای کمک به پناهجویان سوری در کشورهای همسایه و آوارگان داخل این کشور ۹ میلیارد دلار کمک مالی اختصاص یابد.

بیشتر بخوانید: