نگرانی آمریکا و اسرائیل از «پروازهای باری» بین ایران و سوریه

یک سرباز اسرائیلی در مرز با سوریه
یک سرباز اسرائیلی در مرز با سوریه Copyright آرشیو
Copyright آرشیو
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام آمریکایی می گوید پروازهای باری اخیر از آنجا که تنها چند روز پس از حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه انجام شده توجه نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده را به خود جلب کرده است.

آگهی

یک مقام آمریکایی می گوید نهادهای اطلاعاتی این کشور پروازهای باری از ایران به سوریه را که واشنگتن گمان می کند از آنها برای ارسال سلاح استفاده می شود زیر نظر دارند.

شبکه «سی ان ان» به نقل از این مقام آمریکایی گزارش کرده است که واشنگتن و تل آویو نگران احتمال استفاده از سلاح های ارسالی علیه اسرائیل هستند. بنا به همین گزارش هرچند از نظر مقامات ایالات متحده ارسال سلاح از ایران به سوریه بی سابقه نیست اما پروازهای باری اخیر از آنجا که تنها چند روز پس از حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه انجام شده توجه نهادهای اطلاعاتی آمریکا را به خود جلب کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حمله هوایی روز ۹ آوریل (۲۰ فروردین) به پایگاه هوایی تیفور (T-4) در استان حمص سوریه هفت ایرانی کشته شدند. دولت سوریه، ایران و روسیه از اسرائیل به عنوان عامل این حمله یاد کرده اند. این در حالی است که مقامات اسرائیل دخالت در این حمله را رد یا تائید نکرده اند.

گزارش پروازهای باری بین ایران و سوریه در حالی منتشر می شود که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره حمله هوایی اخیر به پایگاه هوایی تیفور گفته است: «زمانی که رژیمی به خود حق می دهد تا در اقدامی برنامه ریزی شده ضمن تجاوز به حریم هوایی کشوری دیگر نیروهای مقابله کننده با تروریسم را هدف قرار دهد به طور قطع باید به تبعات آن و واکنش های متقابل نیز فکر کرده باشد. [...] تنبیه متجاوز قطعی است اما طبیعتاً زمان، مکان و نحوه پاسخگویی به این اقدام شرورانه در اختیار و اراده جمهوری اسلامی خواهد بود.»

رسانه های اسرائیل حدود یک هفته پیش چند نقشه و تصویر از یگان های پهپاد سپاه پاسداران و هواپیماهای مسافربری منتشر کرده بودند که به گفته این رسانه ها ایران از آنها برای انتقال سلاح و نیروی نظامی به سوریه استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • شبکه سی ان ان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیبرمن: اگر ایران به تل آویو حمله کند تهران را مورد هدف قرار می دهیم

قطر ۱۰۰ میلیون دلار را به کمک های بشردوستانه برای سوریه اختصاص داد

بروکسل میزبان «کشف استعدادهای سوریه»