Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

همه آنچه تاکنون از حمله با خودرو در تورنتو می‌دانیم

همه آنچه تاکنون از حمله با خودرو در تورنتو می‌دانیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله مرگبار یک خودرو به عابران پیاده در شهر تورنتوی کانادا، ظهر روز دوشنبه به وقت محلی، ۱۰ کشته و ۱۵ زخمی برجای گذاشت.

آگهی

حمله یک خودرو به عابران پیاده در شهر تورنتوی کانادا، ظهر روز دوشنبه به وقت محلی، ۱۰ کشته و ۱۵ زخمی برجای گذاشت.

اگرچه این حمله به حملات گروه داعش در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا نظیر نیویورک، لندن، بارسلون، نیس، پاریس و استکهلم شباهت داشت اما مقامات کانادا اعلام کردند که تا این لحظه آن را زنگ خطر برای امنیت ملی محسوب نمی‌کنند. این حمله در حالی روی داد که تورونتو میزبان بلندپایه ترین مقامات امنیتی گروه هفت کشور صنعتی (جی۷) است.

پلیس مظنون این حادثه را بلافاصله بازداشت کرده است. وی مردی ۲۵ ساله با نام «الک میناسیان» است.

بیشتر بخوانید:

رویترز
ماموران امداد و آتش‌نشانی در محل حادثه تورنتورویترز

حادثه تورنتو در محله ایرانی نشین روی داده است

این حادثه در محله‌ای ایرانی‌نشین واقع در خیابان یونگ و در نزدیکی صرافی تهران روی داده است. آرش رئیسی از ایرانیان ساکن محله پس از شنیدن صدای مجروحان به محل حادثه رفته تا کمک‌های اولیه را انجام دهد. او به رویترز می‌گوید: «به‌عنوان یک انسان وقتی که مصدومی را می‌بینیم باید برای کمک به او بشتابیم.»

علی، یک شاهد عینی حادثه گفت که راننده مشخصا عابران را هدف می‌گرفت. وی افزود: «او از عمد این کار را می‌کرد و همه را می‌کشت. همینطور جلو می‌رفت و به مردم می‌زد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
شاهدان عینی در محل حادثه حمله با خودرو در شهر تورنتورویترز

الک میناسیان، مظنون حمله به عابران پیاده در تورنتو کیست؟

مهاجم سوار بر خودروی ون که ساعت ۱:۳۰ دقیقه روز دوشنبه به وقت محلی در مسیری ۱/۶ کیلومتری در خیابان شلوغی در تورنتوی کانادا، عابران پیاده را زیر گرفت، الک میناسیان ۲۵ ساله معرفی شده است.

وی در مدرسه تورنلی در شمال تورنتو که برای دانش‌آموزان با نیازهای خاص است تحصیل کرده و همکلاسی‌هایش او را فردی آرام توصیف می‌کنند.

رویترز
خودروی اجاره‌ای الک میناسیان، مظنون حادثه تورنتورویترز

یکی از همکلاسی‌هایش به خاطر می‌آورد که میناسیان فرد اجتماعی نبوده اما «آزارش هم به کسی نمی‌رسیده است.»

مدارس کودکان با نیازهای ویژه در سیستم آموزشی کانادا برای دانش‌آموزانی است که مشکلات یادگیری، رفتاری و یا معلولیت‌های جسمی دارند.

الک میناسیان از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ در کالج سنکا تحصیل کرده و زمان فارغ‌التحصیلی در مدرکش مهارت برنامه نویسی و توسعه نرم‌افزار ذکر شده است.

بازداشت مظنون حادثه تورنتو بدون تیراندازی به سمت وی

الک میناسیان ساکن ریچموند هیل در نزدیکی تورنتو، ۲۶ دقیقه پس از حمله، طی رویارویی با پلیس و در حالی که در برابر ماموران مقاومت می‌کرده بازداشت شده است. تصاویر منتشر شده از CBC News نشان می‌دهد که وی در هنگام بازداشت فریاد می‌زند: «مرا بکش.»

پلیس به او جواب می‌دهد: «نه بخواب بروی زمین.» زمانی که مظنون می‌گوید که «من در جیبم اسلحه دارم.»، مامور پلیس پاسخ می‌دهد: «اهمیتی نمی‌دهم بخواب بروی زمین.»

گری کلمان، یک افسر بازنشسته پلیس به رویترز گفت که مظنون مشخصا قصد خودکشی به دست پلیس را داشته است.

پلیس تورنتو نام افسر پلیس حاضر در صحنه را فاش نکرد اما اعلام کرد که برخورد وی بسیار حرفه‌ای و پخته بوده است. کارک ساندرز، رئیس پلیس این شهر می‌گوید: «هیچکس نمی‌داند که در این لحظات باید چگونه واکنش نشان دهد. در این وضعیت بسیاری از واکنش‌ها به حافظه عضلانی بدن باز ‌می‌گردد و این مامور رفتاری بسیار پخته‌ای از خود نشان داد.»

واکنش نخست وزیر کانادا و شهردار تورنتو به حادثه خیابان یونگ

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در واکنش به حادثه روز دوشنبه در شهر تورنتو ضمن «غم‌انگیز و به دور از احساس» خواندن این نوع حملات گفت: «همه ما باید هنگام راه رفتن در شهر و محله خود احساس امنیت کنیم.»

آگهی

وی افزود: «ما این حادثه را از نزدیک دنبال می کنیم و با نهادهای پلیس و قضائی برای حفظ امنیت در سراسر کشور همکاری خواهیم کرد.»

جان توری، شهردار تورنتو نیز ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان حادثه گفت: «این زمانی است که باید متحد شویم. این حوادث غم‌انگیز نمایانگر نوع زندگی و چگونه بودن ما نیست و ربطی به شکل زندگی ما در این شهر ندارد.»

به گفته پلیس الک میناسیان قرار است ساعت ۱۰ روز سه‌شنبه به وقت محلی در دادگاه حاضر شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۷ زخمی در پی حمله با تاکسی به سمت عابران در مسکو

پلیس در جستجوی دو مظنون بمب‌گذاری تورنتو

پیام فیس‌بوکی عامل حمله تورنتو با محتوای «زن‌ستیزانه»