پیام فیس‌بوکی عامل حمله تورنتو با محتوای «زن‌ستیزانه»

پیام فیس‌بوکی عامل حمله تورنتو با محتوای «زن‌ستیزانه»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش‌های منتشر شده از احتمال وجود انگیزه‌های ضدزن میناسیان در این حمله خبر می‌دهد.

آگهی

پلیس تورنتو می گوید که مظنون حمله با خودرو به عابران پیاده در این شهر پیش از حمله «پیامی مرموز» در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده است. این موضوع می‌تواند قدمی مهم برای یافتن انگیزه این مهاجم از حمله باشد.

یک مقام رسمی فیسبوک نیز روز سه‌شنبه اعتبار یادداشت الک میناسیان را تأیید کرد و افزود که حساب کاربری وی از روی این سایت برداشته شده است. وی دقایقی پیش از این حمله روی فیس بوکش نوشته بوده: «قیام اینسل شروع شده!‌ ما تمام چدها و استیسی‌ها را سرنگون می‌کنیم! درود به مرد برتر جناب الیوت راجر!»

«اینسل»، در انگلیسی واژه نوساخته‌ای است به معنای کسی که ناخواسته از داشتن رابطه جنسی محروم مانده است. شورش اینسل به گروهی ممنوع شده در شبکه اجتماعی «ردیت» اشاره دارد که در آن مردان از محرومیت‌های جنسی خود صحبت می‌کردند و مقصر آن‌را زنان می‌دانستند. «چد و استیسی‌ها» اصطلاحی است که در این گروه به زنان و مردان جوان جذاب و در عین حال پرافاده گفته می‌شد که اعضای گروه از آنها متنفر بودند. «الیوت راجر» نیز مهاجمی بود که در تیراندازی سال ۲۰۱۴ در آیلاویستای کالیفرنیا جان ۶ تن را گرفت. وی پیش از آن به مدت یکسال برای انتقام‌گیری خشمگینانه از زنان برنامه‌ریزی کرده بود.

مقامات کانادایی هنوز ماهیت «زن ستیز» انگیزه مهاجم از این حمله را تائید نکرده‌اند اما یک بازرس پلیس شهر تورنتو گفته است که اکثر قربانیان زن بوده و از ۲۰ سال تا ۸۰ سال سن داشتند.

رویترز
بومی‌های کانادا مراسم سنتی برای بزرگداشت قربانیان حمله تورنتو برگزار می‌کنندرویترز

عامل حمله تورنتو در دادگاه به ۱۰ مورد قتل عمد متهم شد

الک میناسیان، عامل مرگبارترین حمله چند دهه اخیر در کانادا به ۱۰ مورد قتل عمد و ۱۳ مورد اقدام به قتل متهم شد.

دادستان‌ این پرونده در حالی میناسیان ۲۵ ساله را به جرائم متهم کرد که هنوز انگیزه وی ناشناخته باقی مانده است. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز سه‌شنبه اعلام کرد هیچ دلیلی برای ارتباط دادن این حمله به مسائل امنیت ملی و تروریسم در کار نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

واهه میناسیان، پدر عامل حمله تورنتو در مسیر دادگاه

از سوی دیگر که یک مقام کره جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد دو تن از شهروندان این کشور در میان جان‌باختگان این حمله بوده‌اند و یک شهروند دیگر کره جنوبی نیز زخمی شده است.

بیشتر بخوانید:

پلیس کانادا خانه عامل این حمله را محاصره کرده است عملیات جستجو در آن همچنان ادامه دارد.

این حمله، تورنتو، پر جمعیت‌ترین شهر کانادا را همچنان در بهت فرو برده است و پرچم این کشور نیز پس از این حمله به حالت نیمه افراشته درآمده است. تورنتو که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد عموما شهر آرامی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عامل حمله تورنتو شناسایی شد

همه آنچه تاکنون از حمله با خودرو در تورنتو می‌دانیم

حمله مرگبار تورنتو؛ الک میناسیان با خودرو ۱۰ نفر را کشت