Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رای مثبت کمیته سنای آمریکا؛ پومپئو یک قدم به وزارت خارجه نزدیک‌تر شد

رای مثبت کمیته سنای آمریکا؛ پومپئو یک قدم به وزارت خارجه نزدیک‌تر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تائید نهایی انتصاب وی به‌عنوان وزیر خارجه در روزهای نهایی هفته جاری با رای‌گیری در صحن مجلس سنا صورت خواهد گرفت.

آگهی

کمیته روابط خارجی مجلس سنا، مایک پومپئو، گزینه دونالد ترامپ برای وزارت خارجه ایالات متحده را با اختلاف یک رای تائید کرد.

در این رای‌گیری تمامی یازده سناتور جمهوری‌خواه به نامزدی آقای پمپئو برای پست وزیر امور خارجه موافقت کردند و سناتورهای دموکرات کمیته روابط خارجی رای مخالف دادند.

تائید نهایی انتصاب وی به‌عنوان وزیر خارجه در روزهای نهایی هفته جاری با رای‌گیری در صحن مجلس سنا صورت خواهد گرفت. رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق آمریکا، با ۵۶ رای موافق در مقابل ۴۳ رای مخالف در صحن سنا تائید شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
مایک پمپئو، رئیس سابق سیا و نامزد پست وزارت خارجه دولت دونالد ترامپرویترز

به گفته میچ‌ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه، رای کافی برای این تائید نهایی در میان تمام اعضای سنا وجود دارد. این موضوع به مایک پمپئو اجازه خواهد داد که با آغاز کار خود بتواند در نشست روز جمعه ناتو شرکت کند.

به گزارش رسانه‌های ایالات متحده، راند پل، سناتور جمهوری‌خواه که پیش از این نظر منفی نسبت به گزینه انتخابی دونالد ترامپ برای وزارت خارجه داشت، تحت فشار هم حزبی‌ها و همچنین رئيس جمهوری آمریکا نظر خود را تغییر داد.

آیا مایک پمپئو در سیاست خارجی تندرو و جنگ طلب است؟

پومپئو یکی از نزدیک‌ترین مشاوران ترامپ، از زمان آغاز ریاست جمهوری وی ریاست آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) را بر عهده داشت. پس از برکناری رکس تیلرسون از سمت وزیر خارجه آمریکا، از سوی رئیس جمهور بعنوان جانشین وی به کمیته روابط خارجی سنا معرفی شد.

بسیاری از دموکرات‌ها وی را جنگ طلب می‌دانند؛ سیاست‌مداری که مواضع تندی نسبت به همجنس‌گرایی و همچنین اسلام دارد. رابرت مندز، سناتور دموکرات معتقد است که وی اولویت‌بندی بحران ندارد و در مسائل دیپلماسی و سیاست خارجی تمایل به خشونت در وی دیده می‌شود.

از سوی دیگر مایک پومپئو به داشتن دیدگاهی منفی نسبت به توافق هسته‌ای ایران (برجام) شهرت داشته و بارها از لزوم «تغییر رژیم» در ایران و کره شمالی سخن گفته است.

بیشتر بخوانید:

وی در زمان انتصاب به ریاست سیا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ از توافق هسته ای با ایران به شدت انتقاد کرده بود. او در آن زمان برجام را «فاجعه بار» خوانده بود.

رویترز
مایک پمپئو در جلسه بررسی صلاحیت در کیمته روابط خارجی سنا با حضور معترضان انتصاب وی بعنوان وزیر خارهرویترز

با این وجود در هفته گذشته در پی مطرح شدن احتمال مذاکره و دیدار مستقیم دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی، خبر دیدار سفر محرمانه وی به کره شمالی و دیدار با کیم جونگ اون منتشر شد.

وی در جلسه بررسی صلاحیت توسط کمیته امور خارجه سنا، موضعی معتدل‌تر در مورد حقوق دگرباشان و مسئله برجام اتخاذ کرده و گفت که تلاش می‌کند تا توافق هسته‌ای با ایران را «نجات» دهد و همچنین از حقوق همجنسگرایان در دنیا دفاع کند. وی افزود که روند به حاشیه رانده شدن آمریکا در عرصه سیاست خارجی در وزارت خارجه رکس تیلرسون مرا تغییر خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار مخفیانه مایک پمپئو مدیر سیا با رهبر کره شمالی

مایک پمپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا و منتقد سرسخت برجام کیست؟

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است