Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا و منتقد سرسخت برجام کیست؟

مایک پمپئو
مایک پمپئو Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر کنونی سازمان سیا پس از بازدید از زندان گوانتانامو در مورد گروهی از زندانیان که اعتصاب غذا کرده بودند گفته بود: «به نظرم رسید که بسیاری از آنها وزنشان افزایش یافته است.»

آگهی

مایک پمپئو، مدیر کنونی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که به زودی عهده دار سمت وزیر خارجه این کشور خواهد شد در مسائل جهانی دیدگاهی نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده دارد.

مدیر سازمان سیا یک جمهوریخواه تندرو محسوب می شود که مانند دونالد ترامپ پیش از ورود به عرصه سیاست به امور تجاری بود. او قبل از عضویت در کنگره آمریکا ریاست یک شرکت فعال در عرضه و توزیع تجهیزات میدان های نفتی را برعهده داشت.

مایک پمپئو سه دوره نماینده ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا بود. او عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و کمیته انرژی و تجارت این مجلس بود.

این سیاستمدار ۵۴ ساله دانش آموخته دانشگاه هاروارد است. او پس از انتخاب باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ میلادی به جنبش محافظه کار «تی پارتی» (Tea Party) پیوست. او همچنین عضو انجمن ملی سلاح (National Rifle Association) در ایالات متحده است. پس از هر تیراندازی مرگبار در آمریکا انتقادات زیادی از این انجمن صورت می گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
وزیر خارجه آینده ایالات متحده آمریکارویترز

موضع سرسختانه مایک پمپئو در قبال ایران و برجام

مایک پمپئو پس از آنکه در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی دونالد ترامپ به عنوان مدیر آینده سازمان اطلاعات مرکزی معرفی شد از توافق هسته ای با ایران به تندی انتقاد کرده بود. او در آن زمان برجام را «فاجعه بار» خوانده بود.

او همچنین ایران را بزرگترین کشور «حامی تروریسم» در جهان لقب داده بود. وی در سال ۲۰۱۵ میلادی پس از دستیابی شش قدرت جهانی و ایران به توافق هسته ای تاکید کرده بود برجام حکومت ایران را تقویت خواهد کرد. به گفته او هدف حکومت ایران «نابودی آمریکا» است.

مایک پمپئو در مصاحبه ها و مقالات خود ایران را منشاء اصلی مناقشات در خاورمیانه پس از انقلاب ۱۹۷۹ در این کشور معرفی کرده است.

او پیش از امضای برجام بر لزوم جلوگیری از هرگونه غنی سازی اورانیوم در ایران اصرار داشت. پس از امضای برجام مایک پمپئو که در آن زمان عضو جمهوریخواه کنگره بود این توافق را به «جایزه ای در قبال رفتار منحط ایران» تشبیه کرده بود. وی همچنین در سال ۲۰۱۶ گفته بود: «کنگره باید برای تغییر رفتار ایران و در نهایت تغییر حکومت ایران تلاش کند.»

رئیس کنونی سازمان سیا در ماه دسامبر گذشته (آذرماه) گفته بود نامه ای به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نوشته است. وی در آن زمان هدف از نگارش این نامه را هشدار در مورد حمله به منافع آمریکا در عراق اعلام کرده بود.

بیشتر بخوانید:

رویترز
مایک پمپئو، وزیر خارجه آینده ایالات متحده آمریکارویترز

سیاست خارجی پمپئو؛ از خط و نشان برای رهبران اسلامی تا درخواست اعدام برای اسنودن

وزیر خارجه آینده آمریکا پیش از این تاکید کرده بود رهبران کشورهای اسلامی در صورت عدم محکومیت خشونتهایی که به نام اسلام صورت می گیرد به طور بالقوه «همدست» عاملان حملات تروریستی محسوب می شوند.

او در سال ۲۰۱۳ در سخنانی در مجلس نمایندگان اظهار داشته بود: «آنها [رهبران کشورهای اسلامی] باید با استناد به قرآن تاکید کنند که کشتار غیرنظامیان مجاز نیست.»

مایک پمپئو در مورد ادوارد اسنودن، کارمند سابق اطلاعات مرکزی ایالات متحده گفته بود وی باید به اعدام محکوم شود. ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ هزاران مدرک طبقه بندی شده آژانس امنیت ملی آمریکا را در اختیار روزنامه نگاران قرار داده بود. اطلاعات افشا شده توسط ادوارد اسنودن از جاسوسی گسترده آمریکا در سطح جهان پرده بر می داشت.

وزیر خارجه آینده ایالات متحده از مخالفان تعطیلی زندان گوانتانامو است. او در سال ۲۰۱۳ پس از بازدید از این زندان در مورد گروهی از محبوسان که اعتصاب غذا کرده بودند گفته بود: «به نظرم رسید که بسیاری از آنها وزنشان افزایش یافته است.»

مدیر کنونی سازمان سیا به عنوان یکی از چهره هایی که موضعی سرسختانه در قبال کره شمالی و کیم جونگ اون، رهبر این کشور دارند شناخته می شود. او از مداخله آمریکا برای برکناری کیم جونگ اون از قدرت سخن گفته است. این در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده آمریکا به وضوح تاکید کرده بود سیاست واشنگتن تغییر حکومت کره شمالی نیست.  

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار در تاریخ آمریکا یک زن رئیس سیا شد

پمپئو: آمریکا در جنگ اسرائیل علیه ایران، در کنار تل‌آویو خواهد بود

رای مثبت کمیته سنای آمریکا؛ پومپئو یک قدم به وزارت خارجه نزدیک‌تر شد