گروه هفت: در مقابل دخالت مسکو در انتخابات نظام‌های دموکراتیک‌مان می ایستیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
وزرای خارجه گروه هفت
وزرای خارجه گروه هفت   -  Copyright  رویترز

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت روز دوشنبه ضمن انتقاد از الگوی رفتارهای «غیرمسئولانه» و «بی ثبات کننده» روسیه بر ایستادگی در برابر دخالت های مسکو در روند انتخابات کشورهای عضو این گروه تاکید کردند.

کشورهای گروه هفت کشور صنعتی در عین حال از مسکو خواستند به یافتن راه حل برای مناقشه هفت ساله در سوریه کمک کند. گروه هفت همچنین کارگروهی برای بررسی «رفتار شرورانه» مسکو تشکیل داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا نیز گفت وزرای خارجه گروه هفت در نشست خود از تلاشهای روسیه برای دخالت در انتخابات کشورهای دموکراتیک عمیقا ابراز نگرانی کردند. وی همچنین بر «وحدت» گروه هفت در مواجهه با روسیه و دفاع از دموکراسی کشورهای عضو این گروه در برابر دخالت در روند انتخابات در این کشورها تاکید کرد.

وزیر خارجه کانادا همچنین از استفاده از گاز اعصاب برای ترور یک جاسوس سابق روس و دخالت روسیه در اوکراین انتقاد کرد.

کشورهای غربی که روسیه را مسئول مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در شهر سالزبری بریتانیا می دانند ماه گذشته بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس را اخراج کرده بودند. مسکو نیز در واکنش به این تصمیم شماری از دیپلماتهای کشورهای مختلف را اخراج کرد.

روسیه هرگونه دخالت در مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش را رد کرده است.

نشست دو روزه وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت در تورنتو در راستای برپایی اجلاس سران این گروه در استان کبک در ماه ژوئن (خرداد) برگزار شد.

واکنش روسیه به اتهامات گروه ۷

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش به بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه گروه هفت اعضای این گروه را به پیروی از «منطقی روسیه هراسانه» متهم کرد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، کانادا، ایتالیا، ژاپن و آلمان کشورهای عضو گروه هفت هستند. اجلاس سران گروه هفت روزهای هفتم و هشتم ژوئن (۱۷ و ۱۸ خرداد) در منطقه شارلووا در جنوب کبک برگزار می شود.

بیشتر بخوانید: