Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دانیل اورتگا از اصلاح ساختار تامین اجتماعی نیکاراگوئه عقب نشینی کرد

دانیل اورتگا از اصلاح ساختار تامین اجتماعی نیکاراگوئه عقب نشینی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانیل اورتگا، رهبر پا به سن گذاشته جنبش ساندنیست‌ها تاکنون موضعی تدافعی در برابر اعتراضات گرفته بود.

آگهی

دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه روز یکشنبه از بازبینی طرح تغییر در سیستم تامین اجتماعی و رفاه این کشور که باعث نارضایتی، شکل‌گیری اعتراضات و درگیری‌های شدید و همچنین ایجاد بزرگترین بحران برای دولتش در روزهای اخیر شده است، خبر داد.

آقای اورتگا و دولت نیکاراگوئه تا کنون در قبال این اعتراضات که از چهارشنبه هفته پیش در پی بالا رفتن سهم پرداختی کارگران از بیمه تامین اجتماعی و کاهش حقوق بازنشستگی آغاز شد، موضعی دفاعی اتخاذ کرده بودند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و همچنین ایالات متحده از دولت نیکاراگوئه خواسته بودند تا جهت پایان دادن به خشونت‌ها اقدامات لازم را انجام دهد. وی روز یکشنبه در پیامی تلویزیونی اعلام کرد که تصیمیاتی را که باعث شکل گیری این اعتراضات شده است را لغو خواهد کرد.

شهروندان بسیاری در پایتخت و شهرهای بزرگ به دلیل وحشت از قحطی مغازه‌ها را غارت کردند. به گزارش رویترز به نقل از شاهدان عینی در پی این وعده رئیس جمهوری نیکاراگوئه، درگیری‌ها درماناگوآ، پایتخت این کشور به میزان زیادی کاهش یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

غارت سوپرمارکت‌ها درپایتخت نیکاراگوئه در پی وحشت ناشی از اعتراضات اخیر

دولت می‌گوید که تغییرات در زمینه سیستم رفاهی و تامین اجتماعی برای تقویت اقتصاد نیکاراگوئه حیاتی است. با این وجود اورتگا اعلام کرد که دولت برای تهیه طرح جدید اقدام خواهد کرد.

از تلفات جانی درگیری‌ها و خشونت‌های این اعتراضات آمار دقیقی در دست نیست. سخنگوی صلیب سرخ نیکاراگوئه تعداد کشته‌شدگان را ۸ نفر، مقامات رسمی دولت ۱۰ نفر و یک گروه حقوق بشری محلی دست‌کم ۲۵ نفر اعلام کردند. به گفته سازمان حقوق بشری CENIDH، سن اکثر کشته شدگان بین ۱۵ تا ۳۴ سال بوده است.

رویترز
تشییع جنازه یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر نیکاراگوئهرویترز

نیکاراگوئه که یکی از فقیرترین کشورهای آمریکای لاتین محسوب می‌شود، تا کنون به دلیل فعال نبودن گروه‌های مافیایی و یا کم بودن تنش‌های سیاسی، یکی از کشورهای باثبات منطقه به شمار می‌رفت.

یا این وجود در اعتراضات اخیر، لابی تجاری این کشور از معترضان حمایت کرده و اعلام کرد تا زمانی که اورتگا خشونت پلیس و طرح اصلاح سیستم تامین اجتماعی را متوقف نکند، با وی وارد مذاکره نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

شورشی سابق، رییس جمهور امروز، اورتگا باز هم انتخاب می شود؟

احتمال ریاست جمهوری دانیل اورتگا بر نیکاراگوئه برای سومین دوره متوالی

پایان خشونت بار اعتراضات نسبت به دوباره به قدرت رسیدن اورتگا در نیکاراگوئه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض کارمندان یونانی به اصلاحات دولت در نظام تامین اجتماعی

تظاهرات حامیان فلسطین در بلژیک و درگیری آن‌ها با پلیس

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟