Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار ظریف به آمریکا: واکنش ما بسیار ناخوشایند خواهد بود

 Mohammad Javad Zarif attends the 72nd UN AG/ 2017
Mohammad Javad Zarif attends the 72nd UN AG/ 2017 Copyright رویترز/ سپتامبر ۲۰۱۷
Copyright رویترز/ سپتامبر ۲۰۱۷
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عباس عراقچی: «این برداشت کاملا غلط و اشتباه بزرگی است که کسی تصور کنند ایران در هر شرایطی به برجام متعهد باقی می ماند.»

آگهی

محمد جواد ظریف، هشدار داد در صورت خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، واکنش ایران بسیار ناخوشایند خواهد بود. 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار است ۱۲ می/۲۲ اردیبهشت درباره ماندن در توافق هسته‌ای یا ترک یکجانبه آن تصمیم بگیرد. 

در ماه‌های گذشته شرکای اروپایی آمریکا و به‌ویژه فرانسه، آلمان و بریتانیا تلاش‌های گسترده‌ای را برای جلب نظر واشنگتن برای ماندن در برجام، حتی به قیمت وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، آغاز کرده اند.

وزیر امور خارجه ایران وهیات همراهش برای شرکت در نشست صلح پایدار به نیویورک، مقر سازمان ملل متحد سفر کرده اند. به گزارش ایرنا، آقای ظریف در بدو ورد به نیویورک و در پاسخ به پرسشی درباره خروج یک‌جانبه واشنگتن از برجام گفت: «حتما اقدامی که جمهوری اسلامی خواهد کرد و واکنشی که جامعه بین المللی به حرکت آمریکا خواهد داشت، برای آمریکایی ها بسیار ناخوشایند خواهد بود.»

محمد عراقچی، از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای ظریف و معاون سیاسی وزارت خارجه که در نروژ به سر می‌برد با هشدار تلویحی به طرف‌های اروپایی برجام گفته است: «این برداشت کاملا غلط و اشتباه بزرگی است که کسی تصور کنند ایران در هر شرایطی به برجام متعهد باقی می ماند.»

وزیر امور خارجه ایران از کشورهای اروپایی هم خواسته است تا برای اجرای کامل برجام از سوی ایالات متحده بر این کشور فشار بیاورند. 

از زمان اجرایی شدن برجام و لغو و تعلیق تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در ژانویه سال ۲۰۱۶، تهران بارها واشنگتن را متهم به کارشکنی در اجرای برجام و ایجاد مانع برای ورود شرکت‌های تجاری و بانک‌ها و موسسات مالی به بازار این کشور متهم کرده است. خروج یکجانبه واشنگتن از برجام می‌تواند امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را بیش از پیش دشوار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه ۵۰۰ امضایی؛ اروپایی‌ها ترامپ را راضی به ماندن در برجام می‌کنند؟

بریتانیا، فرانسه و آلمان به توافق برای همراهی با ترامپ ضدبرجام نزدیکتر شدند

پیامدهای تصمیم ترامپ برای خروج از برجام بر روابط بین‌المللی آمریکا