Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یادداشتهای جیمز کومی: ترامپ از تحقیقات مایکل فلین نگران بود

memos of James Comey
memos of James Comey Copyright REUTERS/Gavino Garay
Copyright REUTERS/Gavino Garay
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ از جیمز کومی خواسته بود تا فعالیتهای مایکل فلین را محدود کند.

آگهی

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا نسخه‌ای محدود از یادداشت‌های جیمز کومی، رئیس پیشین اف بی‌آی را برای کمیته‌های مجلس نمایندگان این کشور فرستاد.

در این یادداشت‌ها که در آن مکالمات سال گذشتۀ آقای کومی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درج شده‌، آمده است که دونالد ترامپ بارها به جیمز کومی گفته است که نسبت به تحقیقات مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین این کشور نگران است. او همچنین از آقای کومی خواسته بود تا فعالیتهای مایکل فلین را محدود کند.
بر اساس این یادداشتها، چند روز پس از این سخنان رئیس جمهوری آمریکا نیز رئیس دفتر کارکنان ترامپ به جیمز کومی گفته است که آیا ممکن است ارتباطات مایکل فلین بطور مخفی تحت نظر گرفته شود؟

یادداشتها همچنین به دیدار و صرف شام جیمز کومی و دونالد ترامپ در کاخ سفید یک هفته پس از مراسم ادای سوگند اشاره دارد؛ هنگامی که آقای ترامپ به رئیس وقت اف بی آی می‌گوید که از او انتظار وفاداری دارد.

خبر وجود چنین متونی اولین بار زمانی اعلام شد که جیمز کومی از دوستی خواست تا محتوای آنها را در اختیار نشریه نیویورک تایمز بگذارد.

در نامه‌ای که روز پنج‌شنبه همراه با این یادداشتها از سوی استفان بوید، معاون دادستان کل آمریکا خطاب به مقامات ارشد کنگره نوشته شد، آمده است که وزارت دادگستری تصمیم گرفته است تا به دلیل «رویدادهای غیرمعمولی که از زمان افشاگری‌های محدود در گذشته روی داده» از هم اکنون قانونگذاران را در جریان این یادداشتها بگذارد.

وزارت دادگستری همچنین اعلام کرد که معتقد است انتشار این یادداشتها آسیبی به روند تحقیقات رابرت مولر، دادستان ویژۀ پروندۀ دخالتهای روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا نخواهد زد.

انتشار این متون، واکنش دونالد ترامپ را به همراه داشت. او در پیامی توییتری نوشت: «یادداشتهای جیمز کومی منتشر شد و بطور واضح نشان داد که هیچ تبانی و هیچ انحرافی وجود نداشته است. او اطلاعات طبقه بندی شده را افشا کرد. آیا تعقیب توهمات ادامه خواهد یافت؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جیمز کومی در ماه مه ۲۰۱۷ میلادی در میانۀ تحقیق در موضوع احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از مقام خود به عنوان رئیس ادارۀ تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) برکنار شد؛ این یادداشتها کمی قبل از اخراج او نوشته شده بود. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ مشاور امنیت ملی پیشین خود مایکل فلین را عفو کرد، دموکراتها انتقاد کردند

رودی جولیانی به تیم حقوقی دونالد ترامپ پیوست

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد