Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عراق؛ سیصد نفر از اعضای داعش در صف اعدام

عراق؛ سیصد نفر از اعضای داعش در صف اعدام
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگستری عراق می گوید اغلب اعضای خارجی داعش که در این کشور دادگاهی می شوند ملیت ترکیه را دارند.

آگهی

در عراق انتقام از گروه دولت اسلامی، داعش، به شدیدترین وضع گریبان اعضا و حامیان این گروه را گرفته است.

۳۰۰ نفر در زندان های عراق در انتظار حکم اعدام هستند. دو دادگاه ویژه در عراق اعضای داعش را دادگاهی و برای آن ها حکم صادر می کنند که اغلب مجازات این افراد اعدام و حبس ابد است. دو دادگاه ویژه یکی در موصل و دیگری در تل کیف تشکیل می شوند. موصل که در سال ۲۰۱۷ پس از سه سال حکومت داعش آزاد شد بنوعی پایتخت خلافت اسلامی گروه داعش در عراق بود.

از اولین روزهای سال ۲۰۱۸ دادگاه مربوط به اعضای داعش در موصل برگزار شد. در میان افراد محکوم به اعدام نام بسیاری از اعضای خارجی داعش نیز وجود دارد. تاکنون ۹۷ تن از اعضای خارجی داعش محکوم به اعدام شده اند، ۱۸۵ تن از حبس ابد گرفته اند و بقیه بین پنج تا سه سال زندان نصیبشان شده است. اغلب محکومان به اعدام اهل ترکیه هستند. از کشورهای آسیای میانه افراد زیادی وجود دارند. یک زن آلمانی و یک زن فرانسوی هفته گذشته به حبس ابد محکوم شده اند.

بیشتر بخوانید: عراق خانواده‌های پیکارجویان داعش را بازداشت کرد

برخی از اعضای اروپایی داعش به کشورهایشان بازگشته اند. از جمله در شش ماه اخیر ۳۲۳ عضو این گروه افراطی به فرانسه بازگشته اند. در دادگاه ویژه تلکیف تاکنون ۸۱۵ تن از اعضای داعش دادگاهی شده اند و در میان آنها ۲۱۲ نفر حکم اعدام، ۱۵۰ نفر حکم حبس ابد گرفته اند. دادستان کل این منطقه عراق عبدل ستار بایراقدار ضمن اعلام این مطلب اعلام کرد که اغلب افرادی که دادگاهی شده اند عضو گروه دولت اسلامی هستند. به گفته وزارت دادگستری عراق اعضای چند گروه اسلام گرای افراطی دیگر در میان افراد دادگاهی شده قراردارند.

روز دوشنبه وزارت دادگستری عراق همچنین اعلام کرد که حکم نزدیک به ۱۱ نفر از محکومین به اعدام هفته گذشته اجرا شده است. عراق در میان پنج کشور جهان از جمله چین و ایران است که بالاترین حکم اعدام در آن اجرا می شود. سازمان دیدبان حقوق بشر بارها نسبت به افزایش آمار اعدام در این کشور هشدار داده است. برخی از کارشناسان قضایی می گویند روند بررسی دادرسی های افراد متهم به عضویت در داعش کاملا برخلاف عهدنامه های بین المللی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: داعش در سوریه شکست خورده است اما همچنان می‌تواند ویرانگر باشد

داعش مسئولیت قتل یک خانوادۀ مسیحی در پاکستان را برعهده گرفت

سوریه؛ چه بر سر بیوه های پیکارجویان داعش می آید؟