افزایش بیم اسرائیل از حمله ایران؛ انصراف تل‌آویو از مانور مشترک با آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هواپیمای اف-۱۵ اسرائیل
هواپیمای اف-۱۵ اسرائیل   -  کپی رایت  عکس: رویترز

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از استقرار نیروهای نظامی ایران در مرز سوریه، اسرائیل اعلام کرد که از ارسال جنگنده‌های خود برای شرکت در یک مانور نظامی مشترک با ایالات متحده آمریکا انصراف داده است.

تصمیم اسرائیل مبنی بر عدم ارسال جت‌های F-15 این کشور به مانور مشترک با ایالات متحده آمریکا در منطقه آلاسکا به دلیل نگرانی از احتمال حمله ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اسرائیلی داشته است.

در همین حال سخنگوی نیروهای مسلح اسرائیل روز چهارشنبه با تایید این خبر اعلام کرده که حضور نیروی هوایی این کشور در مانور مشترک با ایالات متحده آمریکا پیشتر هماهنگ شده بود.

اسرائیل طی روزهای اخیر هشدارهای خود را در مورد نفوذ ایران و گروه لبنانی حزب الله در سوریه افزایش داده است.

به طوری که روز سه‌شنبه نیز رسانه‌های این کشور با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از پنج پایگاه هوائی سوریه، این پایگاه‌ها را محل استقرار نیروهای ایرانی و هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) و ترابری معرفی کرده و همچنین نام سه فرمانده سپاه پاسداران که در پروژه‌های موشکی ایران فعالیت می‌کنند را نیز اعلام کردند.

بیشتر بخوانید:اسرائیل تصاویر ماهواره‌ای پایگاه‌‌های ایران در سوریه را منتشر کرد

ناتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل که از او به عنوان یکی از اعضاء پرقدرت کابینه بنیامین نتانیاهو یاد می‌شود، سه شنبه شب در خصوص رفتار ایران در منطقه خاورمیانه گفت که اختاپوس ایران تلاش می کند ما را خفه کرده و روح ما را بکشد ولی اسرائیل از همه دشمنانش قوی‌تر است.

هفته گذشته نیز نتانیاهو به ایران هشدار داد که توان نظامی اسرائیل را به چالش نکشداما تاکید کرد که سیاست ما در سه کلمه خلاصه می شود:«تجاوز علیه تجاوز»

برخی کارشناسان اقدام‌های اخیر اسرائیل را اخطار و اعلام آمادگی تل‌آویو به تهران تلقی می‌کنند که در صورت افزایش تنش و حمله تلافی‌جویانه ایران، منافع ایران در سوریه مورد حمله قرار خواهد گرفت.

اسرائیل از سال ۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۱۰۰ بار در خاک سوریه عملیات کرده و هدف بیشتر آنها محموله‌های اسلحه ارسالی برای حزب الله اعلام شده است.

همچنین بنا بر اخبار رسمی رسانه‌های ایران در جریان بمباران یک پایگاه نظامی در خاک سوریه که نهم ماه آوریل جاری انجام شده، ۷ تن از نیروهای نظامی ایرانی مستقر در سوریه کشته شده‌اند.

ایران و حزب الله اعلام کرده اند که به این حملات اسرائیل واکنش نشان خواهند، امری تاکنون محقق نشده ولی به نظر می رسد تاکنون حداقل تاثیر آن این بوده که موجب تجدید نظر اسرائیل برای حضور در مانور نظامی مشترک با ایالات متحده آمریکا شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع بیشتر • ان بی سی