Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

۹۵ درصد از مردم جهان هوای آلوده تنفس می‌کنند

۹۵ درصد از مردم جهان هوای آلوده تنفس می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلودگی هوا نقش مهمی در پیدایش بیماری‌هایی گوناگون و مرگ ومیر ناشی از آنها ایفا می‌کند. بیش از نیمی از قربانیان آلودگی هوا ساکنان چین و هند هستند.

آگهی

مطالعات جامع در مورد آلودگی هوا حاکی از آن است که بیش از ۹۵ درصد از مردم دنیا هوای آلوده تنفس می‌کنند.

زندگی شهرنشینی با آلودگی‌های شیمیایی حاصل از فعالیت‌های صنعتی و زندگی روستانشینی با آلودگی‌های حاصل از سوخت‌های فسیلی که به منظور گرمایش و پخت غذا بکار می‌رود، همراه است.

موسسه غیرانتفاعی «عوامل موثر بر سلامت (Health Effects Institute)» با بررسی اطلاعات ارائه شده از طریق فن‌آوری‌های جدید مانند داده‌های ماهواره‌ای اعلام کرده است که میزان آلودگی‌های محیطی و تعداد افرادی که در معرض آنها هستند بسیار بالاتر از سطوح محاسبه شده توسط سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل متحد است.

استفاده از سوخت‌های فسیلی جامد مانند زغال سنگ برای آشپزی و گرمایش، حدود ۲.۶ میلیارد از۷.۶ میلیارد ساکنان زمین را در خطر انواع آلودگی‌ها قرار می‌دهد.

گرچه قرار گرفتن در برابر سوخت‌های فسیلی جامد از ۳.۶ میلیارد سال در جهان در سال ۱۹۹۰ به حدود ۲.۶ میلیارد نفر کاهش یافته، اما آلودگی ناشی از سوخت‌های مرتبط با مسائل حمل و نقل در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید:

مردم چین و هند بیشتر از سایر کشورهای جهان در معرض آلودگی هوا هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار گرفتن در معرض آلودگی پس از فشار خون، رژیم غذایی نامناسب و سیگار به عنوان چهارمین عامل مهم منجر به انواع بیماری‌ها و همچنین مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود.

براساس برآورد کارشناسان این موسسه، سال گذشته قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در بیش از ۶ میلیون مرگ و میر در سراسر جهان نقش داشته است. بیشتر این افراد در اثر سکته قلبی و سکته مغزی جان باخته‌اند.

آلودگی هوا همچنین نقش مهمی در پیدایش امراضی چون بیماری‌های مزمن ریوی، بیماری‌های قلبی-عروقی و انواع سرطان‌ها ایفا می‌کند. بیش از نیمی از قربانیان آلودگی هوا مردم ساکن چین و هند هستند.

آلودگی هوا به یک بحران خطرناک در جهان تبدیل شده است؛ در حالی که کشورهای توسعه یافته اقدام به پاکسازی محیط می‌کنند، بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل تلاش برای دستیابی به رشد اقتصادی بیشتر، از جریان پاکسازی بازمانده‌اند.

همچنین سازمانی جهانی بهداشت و سازمان ملل متحد نیز در گزارش‌های خود بارها نسبت به آلودگی هوا در هشدار داده‌اند و آن را یک مساله اضطراری در رابطه با سلامت افراد خوانده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمل و نقل عمومی لندن از بقیه شهرهای اروپایی عقب افتاده است

می‌خواهید شاداب بمانید و پیری سالم داشته باشید؟ پنیر بخورید

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد