Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل تصاویر ماهواره‌ای پایگاه‌‌های ایران در سوریه را منتشر کرد

اسرائیل تصاویر ماهواره‌ای پایگاه‌‌های ایران در سوریه را منتشر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های اسرائیل جزئیاتی از «فعالیت پایگاه‌های هوایی ایران در سوریه» منتشر کردند. برخی کارشناسان این اقدام را اخطار تل‌آویو به تهران تلقی می‌کنند که در صورت افزایش تنش، به منافع ایران در سوریه حمله می‌شود.

آگهی

رسانه‌های اسرائیل جزئیاتی از «فعالیت پایگاه‌های هوایی ایران در سوریه» منتشر کردند. برخی کارشناسان این اقدام را اخطار و اعلام آمادگی تل‌آویو به تهران تلقی می‌کنند که در صورت افزایش تنش و حمله تلافی‌جویانه ایران، منافع ایران در سوریه مورد حمله قرار خواهد گرفت.

این گزارش شامل چندین نقشه و تصویر مربوط به یگان‌های پهپاد سپاه پاسداران و هواپیماهای مسافربری است که به گفته این رسانه‌ها برای انتقال سلاح و نیروی نظامی از آنها استفاده می‌شود.

ایران، سوریه و متحد اصلی آنان روسیه، پس از حمله به پایگاه تیفور (T4) در استان حمص و کشته شدن نیروهای ایرانی مستقر در آن، تل‌آویو را مسئول این حمله اعلام کردند. این در حالی است که اسرائیل تا کنون به طور رسمی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

تهران پس از این حمله از «انتقامی سخت» سخن گفت اما مشخص نکرد که چگونه و چه وقت این اقدام منسوب به اسرائیل را تلافی خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیل روز سه‌شنبه با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از پنج پایگاه هوائی سوریه، این پایگاه‌ها را محل استقرار نیروهای ایرانی و هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) و ترابری معرفی کرده و همچنین نام سه فرمانده سپاه پاسداران که در پروژه‌های موشکی ایران فعالیت می‌کنند را نیز اعلام کردند.

ارتش اسرائیل در هفته گذشته از رهگیری یک فروند پهپاد ایرانی خبر داده و اعلام کرده بود که یک بالگرد تهاجمی اسرائیل موفق به رهگیری و به زمین نشاندن یک پهپاد ایرانی شده است. به گفته ارتش اسرائیل، ایران این پهپاد را از یک سامانه عملیاتی خود در پایگاه هوایی تیفور (تی-۴) به هوا فرستاده است.

روز جمعه ششم آوریل ساعاتی پیش از حمله آمریکا و متحدانش به سوریه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای ایرانی مستقر در سوریه از راه دور این پهپاد را هدایت می کردند. نیروی هوایی ارتش اسرائیل تاکید کرد که پس از تحلیل و بررسی مسیر پروازی و آزمایش های انجام شده بر روی پهپاد سرنگون شده به این نتیجه رسیده که این سازه پروازی هدایت شونده به منظور انجام حمله با مواد انفجاری از آسمان سوریه وارد حریم هوایی اسرائیل شده است.

بیشتر بخوانید:

انتشار تصاویر ماهواره‌ای پایگاه‌های ایران در سوریه؛ اخطار حمله اسرائیل به ایران

بر اساس پوشش گسترده رسانه‌های اسرائیل از جمله شبکه‌های تلویزیون، وبسایت‌های خبری و روزنامه‌ها گفته می‌شود که این تصاویر ماهواره‌ای توسط ارتش این کشور منتشر شده است اما مقامات رسمی ارتش این موضوع را تائید نمی‌کنند.

با این وجود یکی از مقامات امنیتی تل‌آویو در گفتگو با خبرگزاری رویترز به طور ضمنی این موضوع را تائید کرده و می‌گوید که این تصاویر، جزئیاتی را درباره فعالیت «نیروهای سپاه پاسداران ارائه می دهد که به اعتقاد وزارت دفاع اسرائیل در راستای تهدید ایران به گرفتن انتقام حمله به پایگاه تیفور، قصد حمله به اسرائیل را دارند.»

رادیو ارتش اسرائیل نیز می‌گوید که نیروی هوایی این کشور به دلیل تنش با ایران، فرستادن جنگنده‌های اف-۱۵ خود به تمرین نظامی مشترک با آمریکا در پایان ماه آوریل را لغو کرده است.

رونی دانیل، کارشناس نظامی یک شبکه تلویزونی اسرائیل می‌گوید که افشای این مدارک مانند فرستادن نشانه‌ای به ایران بود. بدان معنا که چگونگی «استقرار و گسترش نظامی شما در سوریه برای ما روشن است و اگر بخواهید اقدامی نظامی در انتقام حمله به پایگاه تیفور انجام دهید به شدت آسیب خواهید دید.»

اسرائیل که مسئولیت حمله به پایگاه تیفور را بر عهده نمی‌گیرد از ماه‌ها پیش نسبت به استقرار پایگاه نظامی ایران در سوریه هشدار داده و گفته بود که اقدامات لازم را جهت ممانعت از گسترش نفوذ ایران در سوریه انجام خواهد داد.

نیروی هوایی اسرائیل بارها مناطقی در خاک سوریه را هدف حمله هوایی قرار داد که گفته می‌شود محل استقرار نیروهای ایرانی بوده است اما تلفات انسانی نیروهای ایرانی در حمله به پایگاه تیفور در استان حمص سوریه بی سابقه بود.

 گزارش‌های امروز رسانه‌های اسرائیل در حالی منتشر می‌شود که طی روزهای گذشته، گزارشاتی از حمله به دو پایگاه شعیرات و پایگاه دیگری در نزدیکی دمشق منتشر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه موشک‌های آمریکایی شلیک شده به سمت سوریه را بررسی می‌کند

لیبرمن: اگر ایران به تل آویو حمله کند تهران را مورد هدف قرار می دهیم

هواپیماهای عراقی خاک سوریه را بمباران کردند