ایمن‌ترین خودرو در بریتانیا معرفی شد؛ ۱۶ سال رانندگی بدون حتی یک کشته

ایمن‌ترین خودرو در بریتانیا معرفی شد؛ ۱۶ سال رانندگی بدون حتی یک کشته
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راز موفقیت این خودرو سیستم «ترمز اضطراری خودگردان آ ای بی (AEB)» است که ایمنی بالایی را برای سرنشینان این خودرو به همراه می‌آورد.

آگهی

یکی از محصولات شرکت ولوو که طی ۱۶ سال گذشته در بازار فروش هیچ راننده یا مسافر در داخل آن کشته نشده است به عنوان ایمن‌ترین خودرو در بریتانیا معرفی شده است.

 ولوو ایکس‌ سی ۹۰ (Volvo XC90) در سال ۲۰۰۲ وارد بازار خودرو بریتانیا شد و بیش از ۵۰ هزار واحد از آن تاکنون در این کشور به فروش رسیده است. در طی ۱۶ سال حضور این خودرو در جاده‌ها تاکنون حتی یک گزارش مبنی بر کشته‎ شدن راننده یا سرنشینان آن اعلام نشده است. 

راز موفقیت این خودرو سیستم «ترمز اضطراری خودگردان آ ای بی (AEB)» است که ایمنی بالایی را برای سرنشینان این خودرو به همراه می‌آورد. این سیستم با کمک امواج رادیویی موانع و خطرات اطراف را شناسایی کرده و به راننده در مورد آن هشدار می‌دهد. این سیستم رادار مانند همچنین در زمانی که راننده با سرعت بالا در حال راندن است پیش از روبروشدن با خطر، سرعت خودرو را به طور اتوماتیک کاهش می‌دهد.

با توجه به ایمنی بالای این ترمز شرکت‌های خودروسازی دیگری مانند فورد، واکسول و کیا نیز تمایل دارند که آن را به عنوان یک گزینه اضافی ارائه دهند.

به طور کلی، یک سوم از خودروهایی که امروزه در بازار بریتانیا عرضه می‌شوند این سیستم ترمزی را بر روی خود دارد و بر روی یک سوم دیگر خودروها نیز آن را به عنوان یک گزینه اضافی نصب است.

محققان بر این عقیده‌اند که استفاده از این سیستم می‌تواند در یک دهه آینده جان حدود ۱۱۰۰ نفر در بریتانیا را از مرگ نجات دهد و از مجروح شدن بیش از ۱۲۲ هزار نفر در این کشور جلوگیری کند.

هزینه نصب و جایگزینی این سیستم ترمزی در خودروهای فاقد آن بیشتر از سیستم‌های مشابه است، اما کاهش تصادفاتی که منجر به کاهش حق بیمه خودرو می‌شود، این تفاوت قیمت را جبران خواهد کرد. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان بیش از سیصدهزار خودرو «بی ام و» به دلیل نقص فنی مرگبار

نگرانی‌ها پیرامون ایمنی «تسلا سایبرتراک»؛ خودرویی با بدنه فولادی و طراحی نامتعارف

تصادف تریلی با اتوبوس دانش‌آموزان در اوهایوی آمریکا ۳ کشته و ۱۵ زخمی برجای گذاشت