هند: دادگاه متهمان تجاوز به دختر هشت ساله و قتل او

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
هند: دادگاه متهمان تجاوز به دختر هشت ساله و قتل او

هشت متهم به تجاوز و قتل یک دختر مسلمان خردسال در هند روز دوشنبه در نخستین جلسه دادگاه حاضر شدند. 

این دختر هشت ساله نزدیک به چهار ماه پیش از یک قبیله کولی ساکن جنگل‌های کشمیر ربوده می‌شود و پس از آنکه مواد مخدر به وی می‌دهند یک هفته در یک معبد زندانی بوده و به او تجاوز می‌شود و در آخر در اثر ضرب و شتم جان می‌بازد.

از این هشت نفر دو تن افسر پلیسند که به دریافت رشوه برای مسکوت گذاشتن تحقیقات متهم شده‌اند. 

قتل این دختر خشم و انتقاد بسیاری را علیه حزب حاکم هندوستان برانگیخت؛ چراکه برخی وزرای کابینه نارندرا مودی،‌ نخست‌وزیر هند از متهمان پشتیبانی کرده‌ بودند.

تظاهرات اعتراضی همچنین متوجه یکی از اعضای این حزب می‌شد که گفته می‌شود در پرونده تجاوز مشابهی در ایالت فقیرنشین «اوتار پرادش» دخالت داشته است.

یکی از متهمان این پرونده راه رسیدن به دادگاه

هندوستان از مدت‌ها پیش قربانی خشونت علیه زنان و کودکان بوده است. اما از سال ۲۰۱۲ تا کنون شمار تجاوزهای ثبت شده ۶۰ درصد رشد داشته و در سال ۲۰۱۶ به ۴۰ هزار مورد رسید. گفته می‌شود که بسیاری از تجاوزها نیز ثبت نشده‌اند به‌ویژه مواردی که در مناطق روستایی روی می‌دهند.

همزمان با افزایش اعتراض‌ها در هند، نخست وزیر این کشور روز جمعه به مردمش اطمینان داد که گناهکاران مصون نمی‌مانند.

آقای مودی در هفته جاری نامه سرگشاده‌ای از سوی ۵۰ تن شامل افسران پلیس،‌ سفیران و کارکنان مدنی بلند پایه پیشین دریافت کرد که در آن مدیریت سیاسی کشور به خاطر ناتوانی در پاسخگویی به این جنایات به باد انتقاد گرفته شده بود.

این نامه دولت هند را به خاطر برانگیختن «زورگویی و خشونت اکثریت» علیه اقلیت‌ها در جامو و کشمیر سرزنش می‌کند و همچنین عنوان می‌کند که دولت فعلی برای تحکیم قدرت خود در ایالت اوتار پرادش از فئودال‌های محلی بهره برده است.

دیپیکا سینگ راوات، وکیل زن این پرونده خود به تجاوز و قتل تهدید شده است.

از آنجا که وکیل این پرونده به تجاوز و کشته شدن تهدید شده است قاضی دادگاه بررسی مجدد پرونده را تا ۲۸ آوریل به تعویق انداخته است. وکیل زن این پرونده تقاضا کرده دادگاه در محل دیگری برگزار شود.

کنشگران حقوق بشر در هند می‌گویند جرائم علیه زنان در این کشور اغلب به درستی بررسی نمی‌شوند و در برخی موارد متهمانی که روابط سیاسی خاصی دارند مصون می‌مانند.

بیشتر بخوانید: