Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جوانان مخالف ویکتور اوربان در خیابان‌های بوداپست؛ «او نخست وزیر ما نیست»

جوانان مخالف ویکتور اوربان در خیابان‌های بوداپست؛ «او نخست وزیر ما نیست»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ده‌ها هزار جوان مخالف ویکتور اوربان به خیابان‌های بوداپست آمدند؛ «او نخست وزیر ما نیست»

آگهی

ده‌ها هزار نفر از مخالفان ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در اعتراض به «سیستم انتخاباتی ناعادلانه» این کشور شنبه ۱۴ آوریل به خیابان‌های بوداپست آمدند.

سیاست ضد مهاجرتی ویکتور اوربان که در انتخابات اخیر برای چهارمین بار در زندگی سیاسی خود قدرت را به دست گرفت، حمایت حزب راست‌گرای «فیدز» در پارلمان این کشور را با کسب دو سوم کرسی‌ها برای وی تضمین کرد.

با وجود اینکه چهار سال پیش نیز تظاهرات بزرگی در اعتراض به قرار دادن مالیات بر اینترنت در این کشور شکل گرفته بود، اما تظاهرات روز گذشته در مجارستان، بزرگترین اعتراض در سالهای اخیر محسوب می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تظاهرات مخالفان دولت ویکتور اوربان در بوداپست، پایتخت مجارستان

این راهپیمایی در شبکه‌های اجتماعی و توسط گروهی با نام «ما اکثریت هستیم» برنامه‌ریزی شد. این معترضان که برگزار کنندگان این رویداد، جمعیت آنان را بیش از ۱۰۰ هزار نفر اعلام کردند، آقای اوربان را به دستکاری درانتخابات و سوء‌استفاده از قدرت متهم می‌کنند.

حزب راستگرای فیدز در این انتخابات ۴۹ درصد آرا را کسب کرد و نامزدهای این حزب در ۹۱ حوزه از ۱۰۶ حوزه تک نماینده در شهرستان‌ها بیشترین رای را کسب کردند. نامزدهای احزاب چپ‌‌گرا نیز دو سوم آرا را در حوزه‌های انتخاباتی بوداپست از آن خود کردند.

بیشتر بخوانید:

حزبِ «جنبش برای مجارستان برتر» مهمترین رقیبِ ویکتور اوربان در این انتخابات با کسب ۲۶ کرسی پارلمان در جایگاه دوم قرار گرفت و حزب چپگرای سوسیالیست نیز با کسب ۲۰ کرسی، سومین قدرت پارلمان این کشور شد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا پیش از این گفته بود که مجارستان در انتخابات به احزاب مخالف فرصت رقابت برابر نمی‌دهد اما قوانین کلی انتخابات را رعایت می‌کند.

زن معترض در مجارستان در مخالفت با ویکتور اوربان پلاکاردی با عنوان «نخست وزیر من نیست» در دست دارد

مخافلان در صفحه فیس بوک خود نوشتند: «سیستم انتخاباتی حزب فیدز و کارزار نفرت‌پراکن دولت، اکثریت را به اقلیت یک سومی پارلمان تبدیل کرده است.»

اوربان مهاجران را «تروریستهای بالقوه» می‌خواند و از سال ۲۰۱۵ میلادی صدها کیلومتر حصار در مناطق مرزی این کشور و در مسیر حرکت مهاجران نصب کرده است تا مانع از ورود این افراد به خاک مجارستان شود.

بیشتر بخوانید: انتقاد شدید سازمان ملل از لایحه قانون «ضد مهاجران» در مجارستان

در حالی که در راهپیمایی پیش از انتخابات حامیان اوربان در شهر «سیکش‌فهروار» افراد مسن و سالخورده شرکت کرده بودند، اکثریت تظاهرکنندگان روز شنبه در بوداپست را جوانان تشکیل می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوربان: مجارستان از اتحادیه اروپا در برابر موج مهاجران دفاع می‌کند

ویکتور اوربان برای چهارمین بار نخست وزیر مجارستان شد

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد