Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیامدهای حمله به سوریه؛ آمریکا و روسیه مایل به گفتگو بر سر ثبات استراتژیک در سوریه

پیامدهای حمله به سوریه؛ آمریکا و روسیه مایل به گفتگو بر سر ثبات استراتژیک در سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر ایرماکوف: «دلایلی وجود دارد که اعتقاد داشته باشیم بعد از حملات هوایی ایالات متحده به سوریه، آمریکایی ها مشتقاق حرکت به سمت استراتژی تعامل و گفتگو باشند.»

آگهی

یک مقام وزارت خارجه روسیه گفته است که ایالات متحده آمریکا خواهان گفتگو با روسیه برای برقراری ثبات استراتژیک در سوریه بعد از حملات صبح شنبه است.

با این حال وزارت خارجه روسیه هشدار داده است که مسکو می تواند به هر گونه فشاری از سوی آمریکا پاسخ دهد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه هم در گفتگویی تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی اش نسبت به بروز هرج و مرج در روابط بین الملل در صورت ادامه نقض منشور سازمان ملل از سوی آمریکا و متحدانش هشدار داد. روسای جمهور هر دو کشور در مکالمه روز یکشنبه خود بر اثرات مخرب اقدام سه جانبه کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه در رسیدن به یک راه حل سیاسی در سوریه تاکید کردند.

با این حال ولادیمیر ایرماکوف رئیس د‍پارتمان منع گسترش و کنترل تسلیحات روسیه گفت: «دلایلی وجود دارد که اعتقاد داشته باشیم بعد از حملات هوایی ایالات متحده به سوریه، آمریکایی ها مشتاق حرکت به سمت استراتژی تعامل و گفتگو باشند.»

او همچنین گفت: «شما نمی توانید بگویید که آمریکایی ها تمایلی به استراتژی گفتگو و تعامل ندارند. در دولت آمریکا افراد خاصی هستند که تعامل و گفتگو با آنها ممکن است.»

با اینکه روزهای گذشته لحن مقامات آمریکایی و روسی تند شده بود و روسیه هشدار داده بود که اقدامات نظامی در سوریه از سوی آمریکا بی پاسخ نخواهند ماند، با این حال به نظر می رسد دو طرف تمایل بیشتری برای تعامل با یکدیگر دارند تا افزایش تنش ها.

بیشتر بخوانید:

احمد زید آبادی روزنامه نگار ایرانی در کانال تلگرامیش به تحلیل حمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه پرداخته و معتقد است هدف این حمله فقط انتقامگیری بخاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه نیست.

زیدآبادی نوشته است: «به گمانم متحدان غربی از طریق حملات خود، در پی تغییر توازن قوا در سوریه و گشودن راهی دیپلماتیک برای برکناری بشار اسد از قدرت هستند. گشودن چنین راهی جز از طریق همکاری روسیه امکانپذیر نیست.»

او مهمترین مانع پیش روی آغاز دوران انتقالی در سوریه و بازگشت ثبات به این کشور را سرسختی بشار اسد برای حفظ موقعیت خود و پیشتیبانی ایران و گروههای متحدش از این سرسختی تحلیل کرده است. از نظر زید آبادی روسیه نیز خواهان آغاز دوران انتقالی در سوریه است و بنابراین روسیه از اتفاقی (حملات آمریکا) که بشار اسد و حامیانش را به انعطاف وادار سازی چندان ناخشنود نیست. زید آبادی هدف حملات آمریکا و متحدانش را ایجاد زمینه اس برای آغاز سریع تر دوران انتقالی ارزیابی کرده است که اگر روسیه بتواند بشار اسد و ایران را به این کار راضی کند، آمریکا به هدفش در سوریه رسیده است. او معتقد است در صورتی که مذاکرات دوران انتقالی در سوریه آغاز نشود، حملات آمریکا می تواند به بهانه های مختلف ادامه یابد.

از سوی دیگر سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که مسکو تمام تلاشش را می کند که مناسبات سیاسی اش را با غرب بهبود دهد. ریابکوف گفته است که روسیه قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه را درباره سوریه مطالعه خواهد کرد اما رسیدن به توافق درباره این موضوع بسیار دشوار است.

نکته جالب توجه دیگر که وبسایت تحلیلی vox منتشر کرده این است که طبق گفته وزارت دفاع آمریکا، سیستم رادارهای روسی هواپیماهای جنگنده ایالات متحده را شناسایی کرده بودند اما روسیه تصمیم گرفت که این هواپیماها را مورد حمله قرار ندهد و تنها تلاش کرد چند موشک کروز را بزند که گویای آن است که فرماندهان روس به شدت مراقب بوده اند دست به اقدامی نزنند که تنشها با آمریکا افزایش یابد.

با اینکه کارشناسان پیش تر هشدار داده بودند که امکان درگیری میان روسیه و آمریکا در سوریه صفر نیست اما به نظر می رسد که روسیه از رویارویی مستقیم با ایالات متحده آمریکا خودداری می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش میان روسیه و بریتانیا در شورای امنیت؛ «کار از آلیس در سرزمین عجایب هم گذشته»

بازرسان بین‌المللی وارد دوما شدند

تهران، دمشق، مسکو؛ محور گفتگوهای وزیران خارجه اروپایی