ماکرون: من ترامپ را برای ماندن در سوریه متقاعد کردم

 ماکرون: من ترامپ را برای ماندن در سوریه  متقاعد کردم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه: «روسیه بطور مداوم راه رای گیری در شورای امنیت را بست. روسها همدست اسد هستند و آنها بصورت روشمند باعث ناتوانی دیپلماسی بین المللی شدند.»

آگهی

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه یک شنبه شب گفت که وی دونالد ترامپ را برای ماندن در سوریه متقاعد کرده است. 

رئیس جمهوری فرانسه این سخنان را در یک مصاحبه اختصاصی با تلویزیونهای «بی.اف.ام.تی.وی» و «آر.ام.سی» و با مشارکت وب سایت مشهور «مدیاپارت»، عنوان کرد. 

امانوئل مکرون در پاسخ به این سوال که شما در حمله به سوریه مشارکت کردید آیا شواهدی دارید که این حملات موثر بوده است، گفت: «عملیات به شکل عالی ایی انجام شده است. سه مرکز شیمیایی هدف قرار گرفت. عملیات کاملا موفقیت آمیز بود و این سه مرکز کاملا تخریب و نابود شد و هیچ قربانی ایی این حملات برجا نگذاشت. فرانسه این تصمیم را بر اساس اصولی گرفت که نخستین شواهد استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی بدست آمد. از ماه مه گذشته من گفتم که سرویس های مخفی ما مشخص کردند که سلاح شیمیایی استفاده شده است و ما شواهدی بدست آوردیم که این سلاحهای شیمیایی به رژیم اسد تعلق دارد.»

سوال دیگر از رئیس جمهوری فرانسه این بود که شما بر چه اساسی خارج از منشور ملل متحد به سوریه حمله کردید و آیا این حمله باعث بی نظمی در جامعه بین المللی نمی شود؟ ماکرون در پاسخ گفت:«ما بر مبنای دقیقی به سوریه حمله کردیم: ۱. در چارچوب مشروعیت بین المللی ۲. بدون اعلام جنگ به رژیم بشار اسد ۳. بدون ایجاد هیچگونه خسارتی به مواضع نیروهای روسیه.»

ماکرون گفت که ما سه عضو شورای امنیت سازمان ملل هستیم اما این روسیه است که مانع توافق جمعی شده است. او گفت که ما در کادر ائتلاف بین المللی علیه داعش با هم کار کردیم و تلاش دیپلماتیک کردیم تا قوانین بین المللی و بشردوستانه محترم شمرده شود، اما نمی توانیم اجازه دهیم که آنها در سوریه هر کاری بکنند.

ماکرون گفت که روسیه تمام راههای قانونی برای تصویب قطعنامه های شورای امنیت را بلوکه کرد تا جامعه بین المللی نتواند کاری انجام دهد. او گفت که روسیه همدست رژیم سوریه است و آنها بصورت روشمند باعث ناتوانی دیپلماسی بین المللی شده اند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که روسیه به آتش بس بشردوستانه چند ماه گذشته که نتیجه قطعنامه ای بود که خود آنها به آن رای داده بودند، احترام نگذاشت.

ماکرون در پاسخ به این سوال که چطور با جنگ می توانیم صلح ایجاد کنیم، گفت:«فرانسه به بشار اسد اعلام جنگ نکرده است، ما حمله کردیم که حقوق بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل تبدیل به یک جسد نشود.»

او گفت که ما می دانستیم مراکز مورد حمله مراکز مرتبط با سلاح شیمایی هستند وگرنه حمله نمی کردیم.

ماکرون گفت که این حملات برای ایجاد صلح کافی نیست و اینکه فرانسه دنبال راه حل سیاسی است که یک دوره انتقالی در سوریه ایجاد شود.

او همچنین گفت که برای راه حل پایدار در سوریه باید با روسیه، ایران و ترکیه گفتگو کنیم.

مکرون روسیه را متهم کرد که وعده هایش را انجام نمی دهد چرا که پوتین در دیدار از پاریس گفته است که اگر رژیم اسد از سلاح شیمیایی استفاده کند جامعه بین المللی باید مداخله کند.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که فرانسه دنباله روی آمریکا نیست و موضع مستقل خودش را دارد. وی همچنین گفت که با حملات روز شنبه، روسیه فهمیده است که جامعه بین المللی کنار نمی نشیند که فقط نظاره گر باشد.

ماکرون همچنین گفت که حمله ما به مراکز مرتبط با سلاح شیمیایی سوریه باعث شد که ترکیه راهش را از روسیه جدا کند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که یکی از اهدافش، گرد آوردن اسلام شیعی و سنی دور یک میز است. او گفت که نقش فرانسه در جامعه بین المللی این بود که با تمام طرف ها گفتگو کند. ماکرون افزود که فرانسه با ایالات متحده آمریکا درباره ایران توافق نظر ندارد. هدف من این است که حداقل روسیه و ترکیه را متقاعد کنم که درباره سوریه با هم دور میز مذاکره بنشینیم.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه نشان لژیون دونور را از بشار اسد پس می گیرد

امانوئل ماکرون : ملی گرایان افراطی مانع تشکیل اروپای مقتدر هستند

ماکرون: به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر برای ما یک تابو نیست