Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حملات هوایی مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیا به چند پایگاه نظامی و مرکز تحقیقاتی در سوریه

دونالد ترامپ از آغاز حملات هوایی به سوریه خبر داد
دونالد ترامپ از آغاز حملات هوایی به سوریه خبر داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر روسیه در واشنگتن حملات نظامی غرب به سوریه را توهین نسبت به رئیس جمهور کشورش دانست و تاکید کرد این اقدام تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت.

آگهی

دونالد ترامپ شامگاه جمعه در پایان نشست فوق العاده با مشاوران امنیتی کاخ سفید و پس از رایزنی های تلفنی با امانوئل ماکرون و ترزا می از آغاز حملات مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا با هولناک توصیف کردن حملات ارتش سوریه اعلام کرد به همراه فرانسه و بریتانیا عملیاتی را برای مقابله با «بربریت» آغاز کرده است.

دونالد ترامپ تاکید کرد به نیروهای تحت امر خود دستور داده است پایگاه هایی را که حملات شیمیایی رژیم بشار اسد از آنجا هدایت و سازماندهی می شود، هدف قرار دهند.

دونالد ترامپ در بخشی دیگر از سخنان خود به ایران و روسیه در خصوص هرگونه حمایت از رژیم بشار اسد هشداد داد و تاکید کرد ولادیمیر پوتین نتوانست به وعده خود برای ممانعت از هرگونه استفاده از سلاح های شیمیایی توسط ارتش سوریه عمل کند.

همزمان خبرگزاری ها از شنیده شدن صدای انفجارهای قوی در پایتخت سوریه خبر داده اند.

بیشتر بخوانید:

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در دمشق اعلام کرد پس از پرواز چندین فروند هواپیمای جنگی بر فراز آسمان این شهر سحرگاه روز شنبه صدای چندین انفجار قوی پایتخت سوریه را به لرزه انداخت.

از سوی دیگر تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده است که پدافند ضد هوایی این کشور برای مقابله با حملات وارد عمل شده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که در اقدام نظامی بر ضد سوریه چندین موضع مختلف با بمب های متنوع هدف حمله قرار گرفته اند. برخی منابع نیز تصریح کرده اند که در جریان حملات هوایی واحد هایی از مراکز تولیدات شیمیایی در سوریه مورد حمله قرار گرفته اند.

لندن نیز اعلام کرده است که حملات انجام شده توسط ارتش بریتانیا یک مجتمع نظامی در نزدیکی حمص را هدف قرار داده است. وزارت دفاع بریتانیا با اعلام این خبر تصریح کرد کشورش با چهار فروند هواپیمای شکاری تورنادو GR4 متعلق به نیروی هوایی سلطنتی در اقدام هماهنگ شده با متحدان مشارکت دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه، سازمانی غیر دولتی که مقر آن در لندن است در اطلاعیه ای اعلام کرد حملات هوایی مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیا پایگاه های نظامی و مراکز تحقیقات علمی در داخل و اطراف دمشق را هدف قرار داده اند.

نخست وزیر بریتانیا: اقدام نظامی اجنتاب ناپذیر بود

ترزا می نخست وزیر بریتانیا دقایقی پس از شروع حملات هوایی به سوریه اعلام کرد هیچ جایگزین دیگری برای واکنش به حملات شیمیایی ارتش بشار اسد به جز اقدام نظامی وجود نداشت.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد متحدین در پی یافتن راهی برای پرهیز از اقدام نظامی بودند اما روسیه مانع تلاش های دیپلماتیک شد.

ماکرون: نمی توانیم شاهد عادی شدن استفاده از سلاح شیمیایی باشیم

امانوئل ماکرون نیز در سخنانی استفاده از سلاح شیمیایی را خط قرمزی دانست که نمی توان در برابر آن بردباری نشان داد. رئیس جمهوری فرانسه با تایید مشارکت نظامیان فرانسوی در حملات مشترک بر ضد سوریه هدف از این اقدام نظامی را ضربه زدن به ظرفیت های تولید سلاح های شیمیایی در این کشور اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:ماکرون: شواهدی مبنی بر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی داریم

امانوئل ماکرون با تاکید بر وجود دلایل کافی دال بر دست داشتن دولت سوریه در انجام حملات شیمیایی خاطرنشان کرد: «رژیم سوریه مسئول کشته شدن دهها مرد، زن و کودک در جریان حمله شیمیایی هفتم آوریل به دوما است و در این مسئله جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.»

پایان عملیات نظامی متحدین در سوریه

در حالیکه هنوز جزئیات بیشتری از وسعت و چگونگی حملات هوایی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه منتشر نشده است ژنرال جو دانفورد، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا دقایقی پیش از پایان یافتن این عملیات خبر داد.

آگهی

این فرمانده آمریکایی ساعتی پس از شروع حمله در کنفرانس خبری مشترک با جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد که عملیات دیگری در حال حاضر در دست برنامه ریزی نیست و متحدین در حملات هوایی جمعه شب با دقت فراوان اهداف را به گونه ای انتخاب و نشانه رفتند که به نیروهای روسی مستقر در خاک سوریه آسیبی وارد نشود.

این مقام بلند پایه نظامی همچنین یادآور شد که روسیه از پیش در جریان این حمله قرار نگرفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

وزیر دفاع آمریکا: بشار اسد پیام سال گذشته را نگرفته بود

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا نیز پس ازحملات هوایی و موشکی به سوریه که با همراهی فرانسه و بریتانیا صورت گرفت با حضور در میان خبرنگاران اعلام کرد این عملیات پاسخ به حملات شیمیایی ارتش سوریه و «پیامی روشن» برای بشار اسد بود.

وزیر دفاع آمریکا با یادآوری حمله هوایی کشورش به پایگاه نظامی شعیرات در نزدیکی حمص که آوریل سال 2017 در پاسخ به استفاده ارتش سوریه از سلاح هسته ای صورت گرفت، تصریح کرد: «بسیار روشن است که دولت بشار اسد پیام سال گذشته ما را دریافت نکرده بود.»

آگهی

جیم ماتیس همچنین خاطرنشان کرد: «اینبار، ما به همراه متحدین واکنش شدید تری نشان دادیم. ما به اسد و فرماندهان ارتش سوریه به صراحت این پیام منتقل کردیم که نباید بار دیگر مرتکب چنین رفتاری شوند و از سلاح شیمیایی برای حملات خود استفاده کنند زیرا حسابش را پس خواهند داد.»

وزیر دفاع آمریکا در پایان تصریح کرد: «وقت آن است که همه کشورهای متمدن به سرعت و فوریت متحد شوند تا بتوان با تکیه بر فرایند صلح سازمان ملل متحد به جنگ داخلی در سوریه پایان داد.»

سوریه: عملیات نظامی آمریکا و متحدان غربی محکوم به شکست است

دولت سوریه روز شنبه در نخستین واکنش به حملات هوایی مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیا به کشورش، ضمن محکوم کردن این اقدام نظامی آنرا نقض آشکار حقوق بین الملل خواند و تصریح کرد این حملات هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

سانا، خبرگزاری رسمی دولت سوریه در گزارشی با اشاره به تهاجم سه جانبه انجام شده در سحرگاه روز شنبه به اهدافی در خاک این کشور، این حملات را نقض آشکار حقوق بین الملل و عملیاتی محکوم به شکست توصیف کرد.

تلویزیون دولتی سوریه نیز در گزارشی اعلام کرد چندین موشک در نزدیکی حمص توسط پدافند ضد موشکی این کشور رهگیری و منهدم شده است.

آگهی

خبرگزاری رسمی سوریه همچنین با اعلام اینکه زندگی در دمشق به صورت عادی جریان دارد از مخاطبان خود خواست به تبلیغات «رسانه های حامی تروریسم» که سعی در بزرگ جلوه دادن حملات دارند، گوش نکنند.

سانا در ادامه تاکید کرد در جریان رهگیری و انهدام چندین موشک شلیک شده به سوی پایگاهی نظامی در حمص سه غیر نظامی مجروح شدند.

روسیه: حملات نظامی غرب تبعات سنگینی بدنبال خواهد داشت

وزارت امور خارجه روسیه به حملات هوایی بامداد شنبه به سوریه اینگونه واکنش نشان داد: «سوریه که در طول سالها مقابل "تهاجمی تروریستی" ایستاده و از بخت مناسبی برای بهره مند شدن از "آینده ای صلح آمیز" برخوردار بود اینک هدف عملیات نظامی غرب قرار می گیرد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک پیام فیسبوکی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: «پایتخت کشوری مستقل هدف قرار گرفت که طی سالها تلاش کرده است از یک تهاجم تروریستی جان سالم به در برد.»

بیشتر بخوانید:

آگهی
ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه: «پایتخت کشوری مستقل هدف قرار گرفت که طی سالها تلاش کرده است از یک تهاجم تروریستی جان سالم به در برد.»

از سوی دیگر سفیر روسیه در واشنگتن حملات نظامی غرب به سوریه را توهینی نسبت به رئیس جمهور کشورش دانست و تاکید کرد این اقدام تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا تاکید کرد: «ما پیش از این هشدار داده بودیم که اینگونه اقدامات تبعات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت ولی متاسفانه هشدارهای ما شنیده نشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برخورد دوهواپیمای نظامی آمریکا در سواحل ژاپن

تیراندازی به تیم امنیتی سازمان ملل در دوما کار بازرسان تسلیحات شیمیایی را به تاخیر انداخت

چرا روسیه به تهدیدات خود عمل نکرد؟