Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همبستگی کارگران و دانشجویان زنگ خطری برای اصلاحات نئولیبرال ماکرون

عکس: اعتراضات دانشجویان در مقابل دانشگاه سوربن
عکس: اعتراضات دانشجویان در مقابل دانشگاه سوربن
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه در هفته های اخیر شاهد اعتراض و اعتصاب های گسترده علیه سیاست های لیبرال دولت امانوئل ماکرون بوده است.

آگهی

اعتراضات کارگری و دانشجویی این روزها در فرانسه دولت امانوئل ماکرون را به چالش جدی کشیده است. امانوئل ماکرون که در ماه مه رئیس جمهوری اش یکساله می شود در چند ماه اخیر اصلاحات فراوانی با گرایش های لیبرال را در دستور کار دولت این کشور قرارداده است. از جمله تغییر ماهیت شرکت بزرگ راه و آهن دولتی این کشور و تغییر آن به یک شرکتی که می تواند خصوصی شود، امتحان ورودی برای دانشگاه ها دو موضوع مهمی هستند که با اعتراضات خیابانی و اعتصاب همراه شده اند.

اعتصاب گسترده کارکنان راه آهن سراسری فرانسه پنجمین روز خود در دو هفته اخیر را پشت سرگذاشته است. البته از تعداد اعتصاب کنندگان نزدیک به ۴ درصد کم شده است اما همچنان قطارهای زیادی یکشنبه گذشته و یکشنبه پیش رو بدلیل اعتصاب های گسترده در پایانه ها ماندند.

سندیکاهای کارگری از جمله چگت که پرعضوترین سندکای فرانسه است حامی اصلی کارکنان راه آهن فرانسه و مخالف سیاست های نئولیبرال دولت امانوئل ماکرون هستند. اعتصاب سراسری از سیزدهم فروردین شروع شده و بنابر تصمیم مشترک اتحادیه های کارگری کارکنان راه آهن فرانسه، تا پایان ماه ژوئن هر پنج روز یک بار، دو روز اعتصاب می‌کنند. تاکنون پنج روز از این اعتصابات در روزهای گذشته عملی شده اند. در روزهای گذشته کارکنان پست فرانسه که شرکت آنها از سال ۲۰۱۰ به بخش خصوصی واگذار شده است به اعتصاب کنندگان راه آهن پیوسته اند. در این میان باید به حضور پرشور پرستاران بیمارستان های دولتی که در شرایط سختی بکار مشغولند نیز اشاره کرد.

دانشجویان دانشگاه های دولتی در اعتراض به آنچه «انتخاب بهترین ها» از سوی دولت عنوان می شود به تبعیض های رقابتی پیشنهادی وزارت علوم اعتراض کرده اند. در هفته اخیر برخی از دانشگاه ها شاهد تحصن و اعتصاب دانشجویان بود. اعتراضات گسترده دانشجویان در حدی است که ممکن است امتحانات آخر ترم را نیز به تعویق بیندازد. وزارت کشور فرانسه برای شکست تحصن دانشجویان در برخی از دانشگاه ها از جمله سوربن تصمیم به اعزام پلیس ضدشوروش گرفت.

برخی از تحلیلگران سیاسی معتقدند که روند برخورد دولت با این اعتراضات می تواند موجبات یک اعتصاب سراسری و اعتراضات دنباله دار را مانند اعتراضات ماه مه ۱۹۶۸ همراه داشته باشد. اعتراضات کارگران و دانشجویان در آن سال پایانی شد بر ریاست جمهوری شارل دوگل، یکی از محبوب ترین سیاستمداران فرانسه در دو قرن اخیر. امانوئل ماکرون قصد دارد نشان دهد تا چه اندازه برخلاف تحلیل هایی که از او صورت می گرفت، توان به کرسی نشاندن حرف هایش را دارد. هفته های آینده برنده چالش بی سابقه بین مخالفان رئیس جمهوری فرانسه و دولت راست گرای این کشور مشخص خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خدمت نظام اجباری در فرانسه از سرگرفته می شود

اعتصاب کارگران فرودگاههای آلمان و فرانسه صدها پرواز را لغو کرد

فرانسوی ها برای اعتصاب گسترده در بخش حمل و نقل آماده می شوند