Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاپ اعتراف کرد در قبال رسوایی جنسی کلیسای شیلی مرتکب «اشتباه بزرگی» شده است

Pope Francis
Pope Francis Copyright  REUTERS/Remo Casilli
Copyright  REUTERS/Remo Casilli
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ فرانسیس تمام اسقف‌های شیلی را برای نشستی فوق‌العاده به واتیکان فرا خوانده است تا دربارۀ این رسوایی گفتگو کنند.

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان اعلام کرد که در داوری کشیشان مرتبط با پروندۀ رسوایی جنسی کلیسای شیلی «اشتباه بزرگی» را مرتکب شده است. او از قربانیان این سوء استفاده‌ها تقاضای بخشش کرد.

در بیانیۀ روز چهارشنبۀ واتیکان آمده است که پاپ فرانسیس تمام اسقف‌های شیلی را برای نشستی فوق‌العاده به واتیکان فرا خوانده است تا دربارۀ این رسوایی گفتگو کنند؛ رسوایی که گفته می‌شود اعتبار پاپ و کلیسای شیلی را زیر سوال برده است.

پیش از این در پی انتشار اخبار رسوایی جنسی کلیسای ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۲ میلادی نیز نشست مشابهی برگزار شد؛ واتیکان این نشست‌های فوق‌العاده‌ را به ندرت برگزار می‌کند.

پاپ فرانسیس هدف از برگزاری نشست جدید را «اجرای عدالت و جبران این رسوایی تا جای ممکن» اعلام کرده است. او همچنین «نبود اطلاعات درست و متعادل» را دلیل این اشتباه خود در قضاوت اسقف خوان باروس، اسقف شیلی توصیف کرد.

اسقف باروس در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی پاپ به عنوان اسقف اعظم شهر اوسورنو در جنوب شیلی انتخاب شد آنهم در حالی که خوان باروس نقش مهمی در سرپوش گذاشتن بر آزار جنسی کودکان توسط کشیشی به نام فرناندو کارادیما در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی در شیلی داشته است.

فرناندو کاردیما درنهایت در سال ۲۰۱۱ میلادی مجرم شناخته شد با این وجود پاپ هرگونه دخالت خوان باروس در این پروندۀ رسوایی را رد می‌کرد.

در همان سال ۲۰۱۵ میلادی بسیاری از سیاستمداران و رهبرای کلیساهای شیلی خواستار استعفای خوان باروس شدند اما پاپ در قبال این خواست عمومی مقاومت کرد.

رهبر کاتولیکهای جهان حتی پیش از این در جریان سفر ماه ژانویۀ خود به شیلی، با وجود اعتراض قربانیان این سوء استفاده‌ها که معتقد بودند پاپ این آزار و اذیت‌ها را نادیده گرفته، بشدت از خوان باروس دفاع کرد.

او قربانیان را به فریب و تقلب در قبال باروس متهم کرد و از آنها خواست تا ادعاهایشان را اثبات کنند. او حتی دو بار استعفای باروس را رد و اعلام کرده بود: «من متقاعد شده‌ام که او بی‌گناه است».

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جراح فرانسوی به دلیل سوء‌استفاده جنسی از کودکان به ۱۵ سال زندان محکوم شد

واکنش یک قربانی تعرض جنسی نسبت به تصمیم اخیر کلیسای کاتولیک فرانسه

سکوت در برابر افزایش تعرض های جنسی در کلیساها