ایران: در برابر هرگونه تجاوز به سوریه در کنار دمشق خواهیم بود

ایران: در برابر هرگونه تجاوز به سوریه در کنار دمشق خواهیم بود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بعید است آمریکا مواضع روسیه را به طور مستقیم هدف قرار دهد. در صورت وقوع جنگ، آمریکا احتمالا در درجه اول مواضع سوری و سپس مواضع ایرانی را هدف قرار خواهد داد.»

آگهی

درحالی علی اکبر ولایتی اعلام کرد که ایران از دمشق در مقابل هرگونه تجاوز خارجی به این کشور حمایت می‌کند که یک کارشناس در تحلیلی گفت: « در صورت وقوع جنگ، آمریکا احتمالا در درجه اول مواضع سوری و سپس مواضع ایرانی را هدف قرار خواهد گرفت.»

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه ایران معتقد است که ایران نباید فریب حمایت شفاهی روس‌ها را بخورد و اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران.

قاسم محبعلی در گفت‌وگو با سایت انتخاب، درباره توئیت اخیر ترامپ مبنی بر آماده باش به روسیه، گفت: «بعید است آمریکا مواضع روسیه را به طور مستقیم هدف قرار دهد. در صورت وقوع جنگ، آمریکا احتمالا در درجه اول مواضع سوری و سپس مواضع ایرانی را هدف قرار خواهد گرفت.»

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه ادامه داد: «اگر آمریکا به طور مستقیم به مواضع روسیه حمله کند، تحول بزرگی رخ داده، چراکه قدرت های بزرگ پس از جنگ جهانی دوم مستقیم وارد نمی شدند. حتی روسیه نیز بعید است خود را برای مقابله با آمریکا و پاسخ به این کشور آماده کرده باشد.»

او درباره واکنش احتمالی ایران در صورت وقوع جنگ در سوریه نیز گفت: «ایران باید احتیاط کند. ایران یکی از هدف های آمریکاست و در حال حاضر، هم آمریکایی ها، هم اسراییلی ها، هم اعراب و هم ترک‌ها علاقه‌مند هستند که ایران از سوریه خارج شود. حتی بعید نیست توافقی بین آمریکا و روسیه صورت بگیرد که طی آن، آمریکا اهداف ایرانی را مورد هدف قرار داده و سپس روسیه از ایران بخواهد تا سوریه را ترک کند.»

آمریکا: ایران بازیگری بد در سوریه است

موضوع حضور ایران در سوریه در سال‌های اخیر همیشه بحث برانگیز بوده است به‌طوریکه امروز هم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا به شدت نگران حضور و مداخله ایران در سوریه است.

خانم نائورت تصریح کرده است که ایران بازیگری بد در سوریه و دیگر نقاط جهان بوده است و آن‌ها بی ثباتی کشور سوریه را تشدید کرده‌اند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، هم روز گذشته در این زمینه اعلام کرده بود: « ما به هر بهایی باشد اجازه حضور دائم ایران در سوریه را نمی‌دهیم.»

ولایتی: حمله اسرائیل به تیفور بدون پاسخ نخواهد ماند

از سوی دیگر مشاور رهبر ایران که در سوریه حضور دارد اعلام کرد که ایران از دمشق در رویارویی با هرگونه تجاوز خارجی به این کشور حمایت می‌کند.

ایرنا
علی اکبر ولایتی در غوطه شرقیایرنا

علی اکبر ولایتی که به غوطه شرقی رفته است در گفت‌وگو با تلویزیون ایران گفت: «ما در برابر تجاوز خارجی در کنار دولت سوریه خواهیم بود... ایران در نبرد علیه آمریکا و اسرائیل پشتیبان سوریه است.»

ولایتی روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین برای شرکت در کنفرانسی به دمشق رفته بود.

وی در عین حال اسرائیل را تهدید کرد که حمله آن‌ها به پایگاه هوایی تی-۴ بدون پاسخ نمی‌ماند.

هفت نظامی ایرانی روز ۲۰ فروردین در حمله به پایگاه هوایی تیفور در استان حمص سوره کشته شدند.

دولت سوریه و متحدانش از جمله ایران و روسیه، اسرائیل را به انجام این حمله متهم می‌کنند. مقامات تل‌آویو نیز این موضوع را رد یا تائید نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا: احتمال درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل رو به افزایش است

درخواست استولتنبرگ از اعضای ناتو: بیشتر از ترکیه حمایت کنید

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد