Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مسکو طرح قطعنامه‌‌ای برای تحقیق دربارۀ حملۀ شیمیایی دوما را به شورای امنیت می‌دهد

Russia's Foreign Minister Lavrov
Russia's Foreign Minister Lavrov Copyright REUTERS/Sergei Karpukhin
Copyright REUTERS/Sergei Karpukhin
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون وزیر خارجه روسیه با «جدی» خواندن وضعیت کنونی، واشنگتن را متهم کرد که با انتشار اطلاعات غلط به دنبال بهانه‌ای برای انجام یک اقدام نظامی در منطقه است.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو روز سه‌شنبه طرح قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد خواهد داد تا بر اساس آن بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از شهر دومای سوریه و محلی که گفته می‌شود حمله‌ای شیمیایی در آنجا روی داده است، بازدید کنند.

آقای لاوروف با تاکید بر ضرورت حضور کارشناسان در دوما و اینکه نیروهای روس و دولت مرکزی سوریه امنیت این کارشناسان را تضمین خواهند کرد، گفت: «ما نمی‌توانیم اعتبار تحقیقی را تایید کنیم که از راه دور انجام شده باشد.»

خبر تهیۀ این پیش‌نویس درحالی از سوی روسیه اعلام شده که پیش از این ایالات متحدۀ آمریکا می‌بایست طرح پیش‌نویس قطعنامه‌ای را با موضوع ایجاد ساز و کاری برای انجام تحقیق بین‌المللی دربارۀ استفاده از سلاح‌های شیمیایی در دوما ارائه می‌داد اما نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که این طرح دارای «عناصر غیرقابل پذیرشی» برای مسکو است.

سخنگوی کرملین نیز روز سه‌شنبه ایالات متحده آمریکا و متحدانش را متهم کرد که در موضوع حملۀ شیمیایی به شهر دوما «حاضر نیستند واقعیتی را که مقابلشان قرار دارد، ببینند».

دیمیتری پسکوف با توصیف «موقعیت غیرسازندۀ برخی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا» اعلام کرد: «هیچکدام از آنها دربارۀ ضرورت انجام تحقیقات بی‌طرفانه صحبت نمی‌کنند.» او نیز با اشاره به کشورهای غربی افزود: «میانبر زدن و صدور حکم بدون انجام تحقیق، یک سنت قدیمی آنهاست.»

با این وجود آقای پسکوف گفت: «اگرچه تهدید به انجام واکنش شدید، قطعا فرصت را برای انجام تلاش‌های دیپلماتیک کاهش می‌دهد اما این به این معنی نیست که طرف روس در نظر دارد حضور فعالانۀ خود در عرصه دیپلماتیک را متوقف کند.»

بنا بر اعلام گروههای امدادرسان مستقر در سوریه، در پی حملۀ شیمیایی که شنبه شب در شهر دوما واقع در منطقه غوطۀ شرقی، دستکم ۶۰ نفر جان باخته‌اند که شمار قابل توجهی از کشته شدگان زنان و کودکان بودند. گفته می‌شود این حمله بیش از هزار مجروح نیز بر جای گذاشته است.

انتشار خبر این حمله، واکنش گسترده قدرتهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا را در پی داشت. از جمله دونالد ترامپ روز دوشنبه وعده داد که حداکثر ظرف ۴۸ ساعت و پس از مشورت با مقامات نظامی کشورش، تصمیم اساسی خواهد گرفت.

پیش‌تر سفیر روسیه در سازمان ملل نسبت به انجام هر گونه اقدام نظامی از سوی آمریکا علیه و «عواقب ناگوار» آن هشدار داده بود. او عصر دوشنبه اعلام کرد: «ما از کشورهای غربی می‌خواهیم لفاظی درباره جنگ را رها کنند». او تاکید کرد که از نظر مسکو هیچ حملۀ شیمیایی در دوما انجام نشده است.

میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز با «جدی» خواندن وضعیت کنونی، واشنگتن را متهم کرد که با انتشار اطلاعات غلط به دنبال بهانه‌ای برای انجام یک اقدام نظامی در منطقه است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار انجام تحقیق مستقل دربارۀ گزارش‌های منتشر شده از حملۀ شیمیایی دوما شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر روسیه در لبنان: موشک‌های آمریکایی را در آسمان سوریه نابود می‌کنیم

توافق جیش الاسلام با دولت سوریه؛ دوما تا ۴۸ ساعت آینده تخلیه می شود

اسرائیل بیشتر از قوانین بین المللی تبعیت می‌کند یا روسیه؟