زاکربرگ: از اینکه در شناسایی فعالیت روسیه در فیس‌بوک سریع نبودم پشیمانم

زاکربرگ: از اینکه در شناسایی فعالیت روسیه در فیس‌بوک سریع نبودم پشیمانم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک روز سه شنبه در مقابل نمایندگان سنای آمریکا حاضر شد و درباره نقض حریم خصوصی و درز اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی توضیح داد.

آگهی

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک روز سه شنبه (۲۱ فروردین) در مقابل نمایندگان سنای ایالات متحده حاضر شد و درباره نقض حریم شخصی و درز اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی توضیح داد.

درز اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیس‌بوک به شرکت‌ها و همچنین کمپین‌های انتخاباتی نظیر کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ توسط شرکت تحلیل داده «کمبریج آنالیتیک» در هفته‌های گذشته کمپانی فیس‌بوک و مدیرعامل آن‌را با بحرانی جدی مواجه کرد.

مدیرعامل فیس‌بوک قرار است طی روزهای سه شنبه دهم آوریل و چهارشنبه ۱۱ آوریل طی جلسه علنی در برابر نمایندگان کمیته قضایی و همچنین کمیته بازرگانی سنای آمریکا شهادت دهد.

وی روز گذشته پیش از جلسه خصوصی و غیرعلنی با نمایندگان کمیته‌های سنای آمریکا، در بیانیه‌ای کتبی نسبت به «کم‌کاری» رسانه اجتماعی فیس بوک برای «جلوگیری از سوءاستفاده» عذرخواهی کرده بود.

بیشتر بخوانید:


تحقیقات رابرت مولر، بازپرس ویژه اف‌بی‌آی در پرونده روسیه-ترامپ از فیس‌بوک

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک ضمن تاکید بر این موضوع که بازپرس ویژه اف‌بی‌ای در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از فیس‌بوک نیز بازرسی بعمل آورده گفت که شخصا با رابرت مولر جلسه پرسش و پاسخ نداشته است.

وی افزود: «مطمئن نیستم که در این پرونده احضار شویم اما در صورت لزوم همکاری خواهیم کرد.»

بیشتر بخوانید:


ایفای نقش فیس‌بوک در موضوع دخالت روسیه در انتخابات ایالات متحده، بزرگترین پشیمانی زاکربرگ

سناتور دایان فاینستاین از مدیرعامل فیس‌بوک درباره جلوگیری از دخالت عوامل خارجی در انتخابات‌های آینده آمریکا پرسید.

زاکربرگ در پاسخ گفت که سامان دادن به این موضوع از اولویت‌های اوست. وی افزود: «یکی از بزرگترین پشیمانی‌های من این است که در شناسایی عملیات روسیه در فیس‌بوک برای انتخابات سال ۲۰۱۶ سرعت لازم را نداشتیم.»

یکی از حاضران در جلسه پرسش و پاسخ از مدیرعامل فیس‌بوک درباره درز اطلاعات کاربران با لباس مبدل «ترول‌های روس»

«آیا فیس‌بوک برای حذف تبلیغات، کاربران را مجبور به پرداخت هزینه می‌کند؟»

بیل نلسون، نماینده دموکرات سنا از ایالت فلوریدا در جلسه پرسش و پاسخ از مدیرعامل فیس‌بوک پرسید: «آیا فیس‌بوک برای حذف تبلیغات، کاربران را مجبور به پرداخت هزینه می‌کند؟»

مارک زاکربرگ در پاسخ ضمن اشاره بر این موضوع که کاربران می‌توانند دسترسی شخص ثالث به اطلاعات علایق خود در حوزه تبلیغات را مسدود کنند گفت: «ما در حال حاضر گزینه‌ای برای پرداخت هزینه حذف تبلیغات نداریم.» وی افزود: «ما به ارائه سرویس پشتیبانی مربوط به تبلیغات فکر می‌کنیم تا همگان بتوانند به یکدیگر بدون پرداخت هزینه مرتبط شوند. زیرا می‌خواهیم که سرویس رایگان ارائه کنیم که همه استطاعت آن‌را داشته باشند.»


آغاز ادای توضیحات مارک زاکربرگ: مسئولیت این اتفاقات با من است و من عذرخواهی می‌کنم

کدیرعامل فیس‌بوک در سخنرانی مقدماتی پیش از پاسخ به پرسش‌های نمایندگان سنا با تاکید بر قبول مسئولیت درباره درز اطالاعات کاربران گفت که شرکتی که وی اداره می‌کند در محافظت از حریم خصوصی کاربران موفق نبوده است.

مارک زاکربرگ با اشاره به جنبه‌های مفید فیس‌بوک مانند نقش آن در جنبش Metoo و کمک به آوارگان طوفان هاروی افزود: «روشن است که ما به اندازه کافی برای ممانعت از سوءاستفاده از ابزارهای فیس‌بوک و آسیب رساندن بهکاربران تلاش نکرده‌ایم. این موضوع درباره اخبار دروغین، دخالت خارجی ها در انتخابات و انتشار سخنانی نفرت پراکن صادق است...ما دریافتیم که مرتبط کردن مردم با یکدیگر کافی نیست و باید مطمئن شویم که ارتباط مثبت است. کافی نیست که به مردم مکانی برای رساندن صدایشان بدهیم بله باید مطمئن شویم که از جایگاه برای آسیب رساندن به دیگران استفاده نشود.»

مدیرعامل فیس‌بوک با تاکید بر برداشتن قدم‌هایی برای جبران خسارات و پیشگیری از اتفاقات مشابه در آینده توسط کمپانی خود گفت: «اول باید در مورد اطالاعاتی که کمبریج آنالیتیکا درز داده تحقیق کنیم. آنچه اکنون می‌دانیم این است که این شرکت از طریق خرید اطلاعات به آنها دسترسی پیدا می‌کرده است. آنها به ما گفته بودند که اطلاعات را حذف کرده‌اند اما سال پیش دریافتیم که اینطور نبوده است.»

زاکربرگ افزود: «در مرحله بعد باید مطمئن شویم که دیگر توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ها از اطلاعات کاربران سوءاستفاده نمی‌کنند. ما تمام اپلیکیشن‌ها را بررسی خواهیم کرد تا از این موضوع جلوگیری کنیم.»

وی در ادامه گفت: «اولویت اصلی و ماموریت اجتماعی من ارتباط برقرار کردن میان مردم و نزدیک کردن جهان به یکدیگر بوده است و برنامه‌نویسان و مشاوران فیس‌بوک تا زمانی که من آن را اداره کنم باید این موضوع را در اولویت قرار دهند.»


آغاز جلسه ارائه توضیحات مدیرعامل فیس‌بوک درباره رسوایی درز اطلاعات کاربران

نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات کمیته‌های قضایی و بازرگانی سنای آمریکا در حال ارائه پرسش‌های خود را درباره رسوایی تجاوز به حریم شخصی کاربران فیس‌بوک توسط شرکت تحلیل داده کمبریج آنالیتیکا از طریق قرار دادن اطلاعات آنان به کمپین‌‌های انتخاباتی و کم‌کاری در زمینه بهره برداری ترول‌های روسیه در زمان انتخابات ریاست جمهوی ۲۰۱۶ ایالات متحده هستند.

آگهی

زاکربرگ وارد صحن مجلس سنا شد

مارک زاکربرگ برای ادای توضیحات درباره «نقض حریم شخصی» و درز اطالاعات کاربران فیس‌بوک به شرکت‌ها و کمپین‌های سیاسی وارد صحن مجلس سنا شد. او با یکی از مشاورانش صحبت کرد و بر صندلی جایگاه شهادت دادن نشست که ظاهرا یک بالشتک اضافه نیز برای وی به آن اضافه کرده بودند.


پست فیس بوکی زاکربرگ پیش از ورود به صحن سنای آمریکا

مارک زاکربرگ که به همراه تیم حقوقی قوی برای جلسه ادای شهادت در مقابل نمایندگان کمیته‌های سنای آمریکا آماده شده است، ساعتی پیش از ورود به صحن مجلس سنا در صفحه فیس‌وک خود نوشت: «در عرض یک ساعت در مقابل سنا شهادت خواهم داد که چگونه باید فیس‌بوک مسئولیت پذیر باشد و نه فقط در زمینه سخت‌افزار بلکه برای استفاده صحیح از آن‌ها.»


بالا رفتن ارزش سهام فیس‌بوک در روز حضور زاکربرگ در مقابل نمایندگان سنای آمریکا

روز سه‌شنبه دهم آوریل هم زمان با حضور مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک در کنگره آمریکا جهت ادای شهادت و ارائه توضیحات درباره رسوائی اخیر این شرکت، ارزش سهام فیس بوک به میزان ۲/۳۶ درصد افزایش یافت.


تجمع نمادین گروهی از فعالان در مقابل کنگره آمریکا: فیس‌بوک را درست کن

سازمان جهانی آواز دات ارگ در حرکتی نمادین در اعتراض به درز اطلاعات شخصی کاربران و سوء استفاده نهادهای سیاسی از این اطلاعات، صدها ماکت تمام قد از مارک زاکربرگ در مقابل ساختمان کنگره آمریکا قرار دادند که روی لباس آن نوشته شده بود: «فیس بوک را درست کن.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
اعتراض نمادین سازمان «آواز دات ارگ» به سوء استفاده فیس بوک از اطلاعات کاربران
قرار دادن ماکت مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک در مقابل ساختمان کنگره آمریکا در اعتراض به سوء استفاده فیس بوک از اطلاعات کاربران

شبکه فعال اینترنتی سازمان آواز دات ارگ، شهروندان جهان را به کنش درباره مسائلی چون حوقو بشر، حقوق جانوران، تغییرات اقلیمی و حقوق شهروندی فرامی‌خواند. این سازمان بیش از ۲۰ میلیون عضو در نزدیک به ۱۹۴ کشور جهان دارد.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا پس از دیدار با مارک زاکربرگ بر احتمال اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه در فضای مجازی تاکید کرد

زاکربرگ سکوتش را شکست و اشتباه فیسبوک را پذیرفت

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟