Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه التهاب بازار ارز؛ دلار نه بر پیشخوان صرافی نه در دست متقاضی

ادامه التهاب بازار ارز؛ دلار نه بر پیشخوان صرافی نه در دست متقاضی
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در اطلاعیه بانک مرکزی ایران آمده است که دلار تک نرخی (۴۲۰۰ تومانی) تنها برای تامین نیازهای قانونی بخش تولید و تجارت عرضه و موارد دیگری همچون تامین ارز سفر، تحصیل و درمان خارج از کشور را شامل نمی شود.

آگهی

تحولات بازار ارز در ایران بسیاری از افراد را که بنا به دلایل گوناگون نیاز به تهیه ارز خارجی دارند، سرگردان کرده است. التهاب ایجاد شده در بازار ارز طی روزهای اخیر سبب شد تا قیمت دلار تا مرز شش هزار تومان بالا برود.

این مسئله واکنش ضربتی دولت را به همراه داشت به گونه ای که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران دوشنبه شب از عرضه دلار تک نرخی به قیمت چهار هزار و دویست تومان خبر داد. درحالی که آخرین گزارش ها حاکی است تا ساعات پایانی روز سه شنبه نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار که به «ارز جهانگیری» شهرت یافته تنها بر روی تابلوی صرافی ها نقش بسته و از عرضه آن بین متقاضیان خبری نیست.

بیشتر بخوانید:

بی ثباتی و پایین آمدن بی سابقه ارزش واحد پول ایران از جمله دلایل مهم حضور چشمگیر متقضایان خرید ارز در مقابل صرافی ها عنوان شده است. یکی شهروند تهرانی معتقد است افزایش تقاضا برای خرید ارز بیشتر جنبه روانی دارد و متقاضیان از ترس به خطر افتادن سرمایه هایشان به سوی صرافی ها هجوم آورده اند: «چون قوه و بنیان کشور ضعیف شده مردم با پایین آمدن ارزش ریال احساس خطر می کنند و آمده اند تا با خرید دلار این نقصان را به اصطلاح جبران کنند. اصل ماجرا این است اما همین هجوم مردم خود موجب افزایش قیمت دلار می شود.»

از میان انبوه متقاضیان افرادی هستند که به واقع به خرید ارز نیازمندند اما برغم مداخله دولت هنوز موفق به تامین خواسته خود نشده اند. فردی که برای خرید ارز جهت درمان فرزندش در خارج از کشور مستاصل مانده به خبرنگاران می گوید: «برای درمان فرزندم در خارج از کشور نیاز به ارز دارم اما موفق به خرید نمی شوم. تمام کارهای بیمارستان را انجام دادم، ویزا گرفتم، عوارض خروجی را پرداخت کردم و بلیط هواپیما برای پس فردا گرفته ام. اکنون سه روزاست از شهرستان برای خرید ارز اینجا هستم. فرزندم در حال فلج شدن است و هیچ کس جوابگو نیست.»

در اطلاعیه بانک مرکزی ایران آمده است که دلار تک نرخی (۴۲۰۰ تومانی) تنها برای تامین نیازهای قانونی بخش تولید و تجارت عرضه و موارد دیگری همچون تامین ارز سفر، تحصیل و درمان خارج از کشور را شامل نمی شود. بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی تمهیدات مربوط به تامین ارز برای موارد یاد شده به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است که هر فرد مجاز است تا سقف ده هزار یورو ارز در اختیار داشته باشد و افرادی که پیشتر اقدام به خرید ارز بیش از سقف اعلام شده کرده اند باید حداکثر تا پایان فروردین نسبت به باز کردن حساب ارزی و یا فروش ارز خود به بانک ها اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: رئیس بانک مرکزی ایران: تلگرام و دشمنان خارجی عامل التهاب بازار ارز هستند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری «اخلالگران بازار ارز» در ایران

رئیس بانک مرکزی ایران: تلگرام و دشمنان خارجی عامل التهاب بازار ارز هستند

رکورد جدید در بازار ارز ایران؛ قیمت دلار از مرز ۵ هزار تومان گذشت