سرباز عربستان در استان شیعه نشین قطیف کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سرباز عربستان در استان شیعه نشین قطیف کشته شد

یک سرباز سعودی در جریان حمله علیه برخی مظنونان مخالف شیعه در شهر عوامیه در استان قطیف در شرق عربستان سعودی کشته شد.

شبکه تلویزیونی العربیه نام این فرد را احمد حسن الظهرانی اعلام کرد و گفت که توسط «افراط‌گرایان» کشته شد. این شبکه به جزییات بیشتری در این رابطه اشاره نکرد.

العربیه در گزارش خود اضافه کرده است که در جریان این حمله که پنجشنبه عصر اتفاق افتاد، چندین قبضه اسلحه و همچنین بمب یافت شد. طبق نوشته این شبکه نزدیک به عربستان، نیروهای امنیتی این کشور بعد از عملیات خود «توطئه‌های تروریستی» را خنثی کردند.

شهر عوامیه یکی از شهرهای استان نفت‌خیز قطیف است و در عین حال محل اقامت جمعیت بزرگی از شیعیان عربستانی محسوب می‌شود.

این شهر معمولا مرکز تنش بین حکومت عربستان و شیعیانی که از تبعیض شکایت می‌کنند است.

بیشتر بخوانید:

زمانی که جرقه بهار عرب در سال ۲۰۱۱ میلادی زده شد این منطقه گاه و بیگاه شاهد اعتراض ساکنان شیعه آن به تبعیض هایی است که به گفته آنها ریاض در حقشان روا می دارد. در سال نخست اوج گرفتن اعتراض‌ها و در جریان یکی از تظاهرات در شهر قطیف دو نفر در مواجهه با نیروهای امنیتی کشته شدند.

طبق نوشته خبرگزاری رویترز، ستیزه‌جویان شیعه که از سرکوب خود در جامعه عربستان عصبانی هستند در چند نوبت حملات مرگباری را علیه نیروهای امنیتی سعودی تدارک دیدند.

از سوی دیگر مقام‌های عربستان اعلام کردند در ماه دسامبر گذشته یک قاضی شیعه توسط مخالفان تحت تعقیب ربوده و کشته و در ماه ژانویه نیز یک مظنون در یک درگیری مسلحانه با شلیک گلوله کشته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید