ولیعهد عربستان: ما و اسرائیل دشمن مشترکی داریم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  Reuters, AFP
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان   -  Copyright  رویترز

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی می گوید کشورش با اسرائیل دشمن مشترکی دارد.

ولیعهد عربستان در گفتگو با مجله تایم همچنین از وجود حوزه های بالقوه فراوان برای همکاری اقتصادی بین عربستان و اسرائیل سخن گفت.

محمد بن سلمان که به آمریکا سفر کرده است در مورد احتمال برقراری رابطه دیپلماتیک کشورش با اسرائیل اظهار داشت: «ما پیش از حل مسئله صلح با فلسطینیان نمی توانیم با اسرائیل رابطه داشته باشیم زیرا هر دو آنها دارای حق حیات و همزیستی در کنار یکدیگر هستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او با این حال افزوده است که یک روز پس از برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان کشورش «رابطه خوب و عادی» با اسرائیل خواهد داشت.

ولیعهد عربستان در بخش دیگری از این مصاحبه ضمن رد ارتباط کشورش با رشد افراط گرایی تاکید کرده است «عربستان سعودی بزرگترین قربانی ایدئولوژی افراطی است.»

محمد بن سلمان پیش از این نیز در مصاحبه با نشریه «آتلانتیک» موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته بود و بر «حق زندگی صلح آمیز» اسرائیلی ها در کنار فلسطینیان تاکید کرده بود. وی در حالی در مصاحبه اخیر خود از وجود دشمن مشترک عربستان و اسرائیل سخن گفته است که تهران و ریاض طی سالهای اخیر در مورد بسیاری از مسائل منطقه از جمله جنگ داخلی یمن، جنگ سوریه و نقش آمریکا در منطقه اختلاف نظر داشته اند.

علی خامنه ای، رهبر ایران همزمان با تغییر لحن ولیعهد عربستان نسبت به مناقشه اسرائیل و فلسطین، روز چهارشنبه در پاسخ به نامه اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس از «خیانت و نفاق» برخی کشورهای عرب منطقه و «نقشه های خباثت آمیز آنها در تبعیت از شیطان بزرگ (آمریکا)» انتقاد کرده بود.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • Time