اریک کانتونا: یک تیم آفریقایی به زودی جام جهانی را می‌برد

اریک کانتونا: یک تیم آفریقایی به زودی جام جهانی را می‌برد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فوتبال خیابانی،‌ خیلی مهم است. خلاقیت را افزایش می‌دهد.»

آگهی

اریک کانتونا اسطوره فوتبال فرانسه و ستاره سابق منچستر یونایتد می گوید: به زودی یک تیم آفریقایی برنده جام جهانی خواهد شد.

کانتونای ۵۱ ساله که برای فیلمبرداری یک مستند عازم کشورهای فنلاند،‌ پرو و سنگال است،‌ در گفتگویی با نشریه لوموند از فوتبال،‌ محیط زیست و عشق و علاقه‌اش به قاره آفریقا گفت. مستندی که او در حال ساخت آن است از شبکه یورواسپورت پخش خواهد شد.

او همزمان که در خیابانهای این کشورها قدم می‌زند با مردم گفتگو می‌کند تا ببیند فوتبال برای آنها چه معنایی دارد،‌ چطور رشد می‌کند و جایگاه این ورزش در هر جامعه چطور است.

پنج کشور آفریقایی یعنی سنگال،‌ تونس، مصر و مراکش به جام جهانی روسیه راه یافته‌اند اما کانتونا که سالها پیش گفته بود یک تیم آفریقایی برنده جام جهانی می‌شود دوباره بر گفته خود تأکید کرد.

وی می‌گوید: «امروز، بهترین تیمها به نیمه نهایی می‌رسند اما تأکید می‌کنم که یک تیم آفریقایی به زودی جام جهانی را خواهد برد.»

بیشتر بخوانید:

کانتونا که شیفته فوتبال قاره سیاه است از تماشای فوتبال بچه‌ها در خیابان ذوق‌زده است. او می‌گوید: «در فرانسه،‌ وقتی بچه مدرسه‌ای بودم، پنج روز در هفته ورزش داشتیم. از این گذشته، همه‌جا فوتبال بازی می‌کردیم؛ در مدرسه،‌ خانه،‌ کوچه و خیابان. اما امروز بچه‌ها در فرانسه خیلی کم بیرون از خانه بازی می‌کنند و خیلی حیف است. چراکه فوتبال خیابانی،‌ خیلی مهم است. خلاقیت را افزایش می‌دهد.»

او درباره سنگال می‌گوید:‌ «مدرسه‌های فوتبال زیادی آنجا دیدم. بچه‌های ۱۲ تا ۱۳ ساله که سالها در خیابان بازی‌ کرده‌اند به این مدرسه‌ها می‌روند. برای بالا بردن سطح فوتبال (در یک کشور)، فوتبال آزاد خیابانی و تمرین‌های ساختارمند هر دو لازم اند. و من هر دو را اینجا می‌بینم.»

گرچه کانتونا در سال ۱۹۹۷ با فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرد و به کارهای دیگر از جمله بازیگری و ساخت فیلم رو آورد اما علاقه‌اش را به فوتبال حفظ کرده است. 

او برای ساخت مستندهایی درباره فوتبال و دیگر مسائل روز به بسیاری از کشورهای جهان از جمله سنگال، چین و ایسلند سفر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اریک کانتونا: حمله به شارلی ابدو را نباید دستآویزی برای حمله به مسلمانان کرد

بازداشت کانتونا در لندن

سفر کیلیان امباپه به کامرون و دیدار از روستای پدری