زن و شوهر لبنانی-سوری به اتهام قتل خدمتکار فیلیپینی در کویت به اعدام محکوم شدند

Residents display placards Joanna Demafelis
Residents display placards Joanna Demafelis Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها نسبت به انعقاد عقد کفالت با کارگران ارزان قیمت فیلیپینی هشدار داده اند: بسیاری از کارفرمایان عرب بدل به کفیل می‌شوند و کارگران نگون‌بخت بدون اجازه آن‌ها حق تغییر شغل یا خروج از خانه را پیدا نمی‌کنند.

آگهی

یک زوج سوری-لبنانی مقیم کویت به اتهام قتل پیشخدمت اهل فیلیپین خود به اعدام محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام قضایی کویت، این حکم به صورت غیابی صادر شده و محکومان، تنها در صورت بازگشت به این کشور، حق تجدیدنظرخواهی از آن را دارند. 

جسد جوانا دمافلیس، شهروند ۲۹ ساله فلیپینی در اوایل سال ۲۰۱۸ در یکی از حومه‌های شهر کویت، پایتخت، پیدا شد. به دنبال آغاز تحقیقات، زوج صاحب‌ کار این خانم فلیپینی از کشور خارج شدند. پلیس بین‌الملل (اینترپل) با درخواست کویت از دولت سوریه خواست تا نادر حسام عصاف لبنانی و همسر سوریه‌ای وی را بازداشت کند. پلیس سوریه این دو نفر را دستگیر کرده و آقای عصام را به لبنان مسترد کرد اما همسر وی کماکان در دمشق در بازداشت به‌‌ سر می‌برد.

پس از وقوع این قتل، رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین مهاجرت کاری برای اتباع کشورش در کویت را ممنوع کرد. حدود ۲ میلیون کارگر فیلیپینی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس کار می‌کنند. سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها نسبت به انعقاد عقد کفالت با کارگران ارزان قیمت فیلیپینی هشدار داده اند: بسیاری از کارفرمایان عرب بدل به کفیل می‌شوند و کارگران نگون‌بخت بدون اجازه آن‌ها حق تغییر شغل یا خروج از خانه را پیدا نمی‌کنند. 

شمار کارگران فیلیپینی شاغل در کویت بیش از ۲۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوترته: تجاوز جنسی به اتباع فیلیپین در خاورمیانه را تحمل نمی‌کنیم

بدرفتاری با خدمتکاران؛ شاهزادگان اماراتی در بلژیک مجرم شناخته شدند

دیوان عالی کویت حکم اعدام یک ایرانی را به جرم جاسوسی تأیید کرد