کشف کهکشانی که ماده تاریک ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
کشف کهکشانی که ماده تاریک ندارد

دانشمندان برای نخستین بار کهکشانی را یافته‌اند که ماده تاریک ندارد. ماده تاریک عنصری است با ماهیت معماگونه که از نظر علمی یکی از عناصر زیربنایی جهان به شمار می‌رود. این کهشکشان تازه که به اختصار «دی‌اف۲» نامگذاری شده و در فاصله ۶۵ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.

این کشف، نظرات پذیرفته‌ شده درباره چگونگی پیدایش کهکشان‌ها و همچین ایده ماده تاریک را به شکل جدی به چالش می‌کشد.

ماهیت ماده تاریک همچنان موضوع بررسی دانشمندان است اما همواره یکی از عناصر بنیادین در پیدایش و ساختار ستارگان بوده است. برای نمونه،‌ دانشمندان بر این باورند که در کهکشان راه شیری میزان ماده تاریک ۳۰ برابر ماده معمول است.

بیشتر بخوانید:

پروفسور روبرتو آبراهام در دانشگاه تورنتو یکی از کسانی است که مقاله‌ای درباره این کشف تازه نوشته است.

وی می‌گوید: «فکر می‌کردیم تمام کهکشان‌ها از ترکیب انبوه ستارگان،‌ گازها و ماده تاریک ساخته شده است اما همیشه بر این باور بوده‌ایم که ماده تاریک عنصر غالب بوده است. اکنون به نظر می‌رسد دست‌کم برخی کهکشان‌ها هستند که ستارگان و حجم گاز بالایی در خود دارند اما از ماده تاریک در آنها خبری نیست. و این بسیار عجیب است.»

وقتی بررسی‌های تلسکوپی «دی‌اف۲» نشان داد که ده خوشه اختری درون آن،‌ بسیار کندتر از معمول حرکت می‌کنند،‌ اخترشناسان به نکته عجیب این کهکشان پی‌بردند.

شتاب حرکت ستارگان و دیگر اجرام در کهشکشان‌های دوردست،‌ برای سنجش جرم آنها به کار می‌رود. گروه پژوهشگران با انجام این محاسبات دریافتند که تمام جرم این کهکشان را ستارگان،‌گاز و غبار کهکشانی تشکیل می‌دهد و جایی برای ماده تاریک باقی نمی‌ماند.