ترور جاسوس سابق روس؛ وضعیت جسمانی دختر سرگئی اسکریپال بهبود یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترور جاسوس سابق روس؛ وضعیت جسمانی دختر سرگئی اسکریپال بهبود یافت

وضعیت جسمانی دختر جاسوس سابق روس که اوایل ماه مارس به‌‌همراه پدرش توسط گاز اعصاب مسموم شده بود، از وضعیت بحرانی خارج شده است.

کریستین بلانشارد، رئیس بخش پزشکی بیمارستان سالرزبری، محل درمان دختر سرگئی اسکریپال روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خوشحالم از اینکه می‌توانم خبر بهبودی حال یولیا اسکریپال را اعلام کنیم. او به درمان‌ها به خوبی پاسخ داده و درمانیهای بالینی ۲۴ ساعته او زیر نظر متخصصان ادامه‌خواهد داشت.»

سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله، افسر بازنشسته روسیه و جاسوس دوجانبه و دختر ۳۳ ساله‌اش یولیا، روز یکشنبه ۴ مارس به دنبال تماس با گاز اعصاب به صورت بیهوش بر روی نیمکتی در پارکی در شهر سالزبری بریتانیا پیدا و به بیمارستان منتقل شدند.

بیشتر بخوانید:

روز پنجشنبه ۲۹ مارس، پلیس ضد ترور بریتانیا اعلام کرد که این پدر و دختر توسط عامل اعصاب نویچوک جلوی در ورودی منزلش مسموم شده اند و اولین‌بار در محوطه خانه خود در معرض این عامل اعصاب بوده‌اند.

پلیس در مقابل منزل سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس

این اولین‌بار پس از جنگ جهانی دوم است که از یک عامل شیمیایی در خاک اروپا استفاده می‌شود. در واکنش به این حادثه بریتانیا و کشورهای متحد آن تا کنون ۱۳۰ دیپلمات روس را از خاک خود اخراج کرده‌اند.

روسیه استفاده از عامل اعصاب «نویچوک» را که توسط ارتش شوروی ساخته شده بود، رد می‌کند. مسکو ادعا می‌کند که سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا سعی دارند تا با این اتهامات احساسات هیستریک ضد روسیه را در جهان ایجاد کنند.