نیوزیلند می‌خواهد دیپلمات‌های مشکوک روس را اخراج کند اما نمی‌تواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند
جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند

نیوزیلند تمایل دارد تا در اخراج ماموران اطلاعاتی اعلام نشده روسیه از خاک این کشور به بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی بپیوندد. اما به یک مشکل عمده برخورد کرده است.

نخست وزیر نیوزیلند، جاسیندا آردرن روز سه‌شنبه ۸ فروردین در مصاحبه‌ای با رادیو آرآن‌زی گفت:«ما تمام بررسی‌های لازم را انجام داده‌ایم و به این نتیجه رسیده‌ام که در نیوزیلند هیچ‌ مامور اطلاعاتی مخفی روسیه نداریم.اگر داشتیم حتما اخراج‌شان می‌کردیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخست وزیر بریتانیا در اسفند ماه گذشته با حضور در مجلس عوام اعلام کرد که کشورش ۲۳ دیپلمات روسیه را به دلیل عدم پاسخگویی کرملین در مهلت معین دربارۀ ترور جاسوس سابق روس در خاک بریتانیا، اخراج خواهد کرد.

اهمیت اخراج ماموران اطلاعاتی روس برای نیوزیلند در این است که این کشور مستعره سابق بریتانیا و عضو شبکه اطلاعاتی موسوم به «پنج چشم» است. این شبکه اطلاعاتی، به منظور تبادل و اشتراک اطلاعات بین پنج کشور انگلیسی زبان از جمله انگلیس، کانادا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا تاسیس شده است.

خانم آردرن با تاکید بر این نکته که از عدم موفقیت در یافتن ماموران اطلاعاتی روس تعجب نکرده‌است، گفت: «روسیه منافع خاصی در نیوزیلند ندارد.»

تا به امروز دست‌کم بیست و هفت کشور اعلام کرده‌اند که بیش از ۱۴۰ دیپلمات روس را از کشورهایشان اخراج می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ناتو ۷ دیپلمات روسیه را اخراج کرد

چهارده کشور اتحادیه اروپا دیپلمات‌های روسیه را اخراج می‌کنند

آمریکا و روسیه هر کدام ۶۰ دیپلمات یکدیگر را اخراج می‌کنند