ماراتن بر روی ویلچر؛ رویای پابلو و پدرش برای تجربه یک ماجراجویی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ماراتن بر روی ویلچر؛ رویای پابلو و پدرش برای تجربه یک ماجراجویی

پابلو رواس، جوان هجده ساله اهل سویل اسپانیا از بیماری فلج مغزی ناشی از سندروم West یا اسپاسم کودکی رنج می برد. او با اینحال دوست دارد به همراه پدرش، خوزه مانوئل، که معلم دبیرستان است و از سال ۱۹۹۷ تاکنون می دود در مسابقات ماراتن شرکت کند.

خوزه مانوئل رواس، پسرش، پابلو را اینگونه توصیف می کند: «پابلو، این فرشته ای که می بینید با محدودیت های زیادی روبرو است. او تحت مراقبت فیزیوتراب و متخصص گفتار درمانی است و در موسسه ای ویژه تحصیل می کند اما همه اینها به ما آموخته است که باید دور تر از آنچه انتظار می رود، پرواز کرد.»

پابلو و پدرش در مجموع شش بار با هم در شهرهای سویل، مادرید و نیویورک در ماراتن شرکت کرده اند. توجه و اهتمام آنها به ورزش سبب شد تا دو جایزه ویژه از مجله اسپورت لایف (Sport Life) و روزنامه لاراسون (La Razón) دریافت کنند و از سوی برگزار کنندگان ماراتن مادرید نیز مورد تشویق و تقدیر قرار گیرند. این پدر و پسر علاقمند به ماراتن همچنین در سال ۲۰۱۷ نامزد دریافت جایزه شاهدخت آستوریاس در بخش ورزش بودند.

خوزه مانوئل می گوید: «حال خوبی که پابلو در طول مسابقه دارد یک هدیه آسمانی است. من در مسابقات پاهای او هستم و او قلب من.»

آنها در طول مسابقه باید ابتدا بر حریفانی چون سلامتی و امکانات غلبه کنند. خوزه مانوئل در نزدیکی منزل توقف می کند تا از سوی خانواده و یکی از فیزیوتراب های پابلو که آنها را همراهی می کند، کمک دریافت کنند.

پدر پابلو پس از ۳۴ کیلومتر دویدن به علت گرفتگی عضلات و دریافت ماساژ می ایستند. او به دلیل مصدومیت چند وقتی است که خوب تمرین نکرده و به همین دلیل زود تر از معمول دچار گرفتگی عضلات می شود. اما این مسئله برای خوزه مانوئل نگران کننده نیست: «هدف از مسابقه لذت بردن از آن به همراه پسرم است.»

تماشاگران با شور و شوق پدر و پسر را به دلیل تلاش و هیجانی که در طول مسابقه دارند، تشویق می کنند. پابلو با فریاد شادی و حرکات دست به ابراز احساسات تشویق کنندگان پاسخ می دهد.

پابلو و پدرش پس از ۵ ساعت و ۱۸ دقیقه دویدن به انتهای مسیر مسابقه می رسند و از خط پایان می گذرند. برای پدر پابلو«عبور از خط پایان با پابلو، همچون رویای تجربه یک ماجراجویی» است.