معمای ۸۴ مجسمه بر بام ساختمانی در لندن چیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
معمای ۸۴ مجسمه بر بام ساختمانی در لندن چیست؟
کپی رایت  REUTERS/Hannah McKay

زمانی‌که عابران روز دوشنبه ۲۷ مارس (ششم فروردین) از مرکز شهر لندن عبور می‌کردند با یک صحنه عجیب روبرو شدند. مردانی که بر بام یک ساختمان بلند در مرکز لندن به ردیف ایستاده بودند و خطر سقوط هر کدام احساس می‌شد.

این مردان در واقع مجسمه‌هایی در سایز انسان بودند. اما این اقدام به چه معناست؟ آن را «طرح ۸۴» می‌نامند که شامل ۸۴ مجسمه‌ای می‌شود که نشان‌دهنده شمار مردانی است که هر هفته در بریتانیا خودکشی می‌کنند. مارک جنکینز، طراح این چیدمان هنری با این نمایش می‌خواهد افکار عمومی را نسبت به خودکشی مردان آگاه کند. این نمایش بهت آور، بخشی از «کارزار علیه زندگی کردن با فلاکت» است.

چهره تمام این مجسمه‌ها پوشانده شده بود و تا اول آوریل ۲۰۱۸ (۱۲ فروردین ۱۳۹۷) بر بالای این ساختمان باقی خواهند ماند.

بیشتر بخوانید:

خودکشی بزرگترین عامل مرگ مردان زیر ۴۵ سال در بریتانیا است که طبق آمار از هر چهار خودکشی در این کشور سه خودکشی توسط مردان انجام می‌شود. به عبارت دیگر، هر دو ساعت یک مرد در بریتانیا، جان خود را می‌گیرد. خودکشی مردان و سلامت روانی از جمله بزرگترین مشکلات در جامعه بریتانیاست.

مارک جنکینز مجسمه ساز آمریکایی در همکاری با ساندرا فرناندز این مجسمه‌ها را ساختند و هر کدام از این ۸۴ مجسمه، نشان دهنده یک مرد است که با خودکشی جان خود را از دست می‌دهد. 

طبق گفته برگزار کننده‌ها، هدف پایه‌ای این کارزار «امید» است. یعنی بتوان با گفتن این داستان‌ها پیچیدگی‌های خودکشی را درک و برای تغییر آن تلاش کرد.

«طرح ۸۴ » همچنین یک وبسایت برای امضای یک طومار راه اندازی کرده و امیدوار است که با جمع آوری امضاهای هر چه بیشتر بتواند دولت بریتانیا را متقاعد کند تا اقدامات گسترده‌تری برای پیشگیری از خودکشی انجام دهد. ۸۰ هزار نفر تا عصر روز دوشنبه این درخواست آنلاین را امضا کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

REUTERS/Hannah McKay
REUTERS/Hannah McKay
REUTERS/Hannah McKay