Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تغییر ساعتها در اروپا؛ استدلال مخالفان و موافقان چیست؟

تغییر ساعتها در اروپا؛ استدلال مخالفان و موافقان چیست؟
Copyright آرشیو
Copyright آرشیو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری در اتحادیه اروپا از طرح تغییر ساعت ناراضی هستند. ماه گذشته پارلمان اروپا به طرحی رای داد که براساس آن باید در مورد طرح تغییر ساعت تحقیق شود.

آگهی

در ساعات اولیه روز یکشنبه مانند هر سال ساعتهای سراسر اروپا یک ساعت به جلو کشیده خواهد شد.

طرح اجرای ساعت تابستانی برای مصرف بهینه انرژی به اجرا گذاشته می شود. هدف از این طرح صرفه جویی در مصرف انرژی با بهره گیری از نور روزانه طی فصل های بهار و تابستان است.

ساعت تابستانی در عمل باعث می شود امکان بهره گیری از نور روزانه یک ساعت بیشتر شود. در مقابل ساعتها در پائیز و زمستان به حالت عادی بر می گردند تا هنگامی که مردم از خواب بر می خیزند با هوای روشن تری مواجه شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تصمیم اتحادیه اروپا درباره تغییر ساعت چیست؟

آخرین دستورالعمل اتحادیه اروپا درباره تغییر ساعت به سال ۲۰۰۱ میلادی بر می گردد. بر اساس این دستورالعمل تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه تقویم مشترکی دارند و به این ترتیب همزمان با یکدیگر ساعتها را در آخرین یکشنبه ماه مارس به جلو می کشند. ساعتها همچنین به طور هماهنگ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آخرین یکشنبه ماه اکتبر یک ساعت به عقب کشیده می شوند.

دلیل هماهنگی تقویم کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه تغییر ساعت استفاده آنها از بازار مشترک است. تغییر هماهنگ ساعت در اتحادیه اروپا در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی آغاز شد.

تا اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بریتانیا و ایرلند پائیز هر سال ساعتهای خود را یک ماه دیرتر از بقیه کشورها به عقب می کشیدند. با این حال از سال ۱۹۹۶ تاکنون تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا این کار را همزمان با یکدیگر انجام می دهند.

رویترز

آیا در اروپا مخالفتی با طرح تغییر ساعت وجود دارد؟

بسیاری در اتحادیه اروپا از طرح تغییر ساعت ناراضی هستند. ماه گذشته پارلمان اروپا به طرحی رای داد که براساس آن باید در مورد طرح تغییر ساعت تحقیق شود. این طرح پس از آن رای آورد که نتیجه یک تحقیق در ماه اکتبر گذشته نشان می داد که تغییر ساعت باعث اخلال در ساعت طبیعی بدن انسان می شود.

پارلمان اروپا با ۳۸۴ رای موافق در مقابل ۱۵۳ رای مخالف به طرح تحقیق در مورد پایان تغییر ساعتها رای داد.

در قطعنامه پارلمان اروپا از کمیسیون اروپا خواسته شده است ضمن بازنگری در مقررات در صورت نیاز آنها را تغییر دهد.

استدلال مخالفان طرح تغییر ساعت چیست؟

نظرات متفاوتی در مورد کارایی طرح تغییر ساعتها برای کشورهای نزدیک به قطب شمال وجود دارد. نور خورشید در کشورهای نزدیک به قطب شمال در تابستان ساعتهای متمادی می تابد. این در حالی است که در زمستان این کشورها به جز تنها چند ساعت، اغلب شبانه روز را در تاریکی به سر می برند.

فنلاند پس از آنکه ۷۰ هزار نفر در این کشور با امضای طوماری خواستار پایان طرح تغییر ساعتها شدند درخواست توقف اجرای این طرح در اتحادیه اروپا را ارائه کرد.

پیش از این انی اشریجر پیریک، یک نماینده پارلمان اروپا از هلند نیز طوماری با امضای ۲۰ هزار نفر در مخالفت با طرح تغییر ساعتها تهیه کرده بود.

کریما دلی، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان اروپا از فرانسه مدعی شده است که طرح تغییر ساعتها باعث کم خوابی می شود. به گفته این نماینده کم خوابی ناشی از طرح تغییر ساعتها زمینه ساز سوانح رانندگی است.

مخالفان همچنین معتقدند با تغییر ساعتها میزان صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار ناچیز است.

با وجود این مخالفتها عده ای بر این باورند که طرح تغییر ساعتها بی ضرر است.

استدلال موافقان چیست؟

موافقان طرح تغییر ساعتها در اتحادیه اروپا معتقدند بسیاری از مردم از دیر تاریک شدن هوا در تابستان لذت می برند. هیلد وتمنز، یکی از نمایندگان پارلمان اروپا از بلژیک در جریان بحث مقدماتی در پارلمان اروپا تاکید کرده بود که عدم تغییر ساعتها به معنای از دست دادن یک ساعت نور اضافی طی هفت ماه سال خواهد بود.

او گفته بود: «تغییر ساعت به معنای پایان دوچرخه سواری، دویدن و استفاده از حیاط کافه ها در غروب های زیبای تابستان همراه دوستان است. امری که کیفیت زندگی را کاهش می دهد.»

اتحادیه اروپا دلیل اصلی اجرای هماهنگ تغییر ساعت در کشورهای عضو این اتحادیه را بازار مشترک این کشورها و لزوم هماهنگی بین آنها عنوان می کند. در گزارش کمیسیون اروپا در سال ۲۰۰۷ بر اهمیت حفظ هماهنگی کنونی تاکید شده بود.

آگهی

موسسه «یوتیلیتی وایز» که به ارائه مشاوره در زمینه مصرف انرژی می پردازد اخیرا اعلام کرده است که در بریتانیا پس از تغییر ساعت به ساعت تابستانی مصرف انرژی به شکل چشمگیری کاهش می یابد.

آیا احتمال تغییر در اجرای طرح وجود دارد؟

کمیسیون اروپا تاکنون واکنش مثبتی به قطعنامه پارلمان اروپا نشان نداده است. با این حال این کمیسیون استدلال مخالفان طرح تغییر ساعت را نیز رد نکرده است.

ویولتا بولچ، کمیسر حمل و نقل اتحادیه اروپا به پارلمان اروپا گفته بود که باید مزایای طرح تغییر ساعت در نظر گرفته شود. او تاکید کرده بود که در پایتختهای اروپایی تمایل چندانی برای توقف طرح اجرای تغییر ساعتها وجود ندارد.

کمیسر حمل و نقل اتحادیه اروپا همچنین هشدار داده بود که هرگونه تصمیمی که اتخاذ می شود باید به طور یکسان و هماهنگ در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرا گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان احتمالی تغییر ساعت در اروپا؛ آیا جلو کشیدن ساعت باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود؟

جنجال تغییر ساعت در لبنان؛ میقاتی برای رفاه حال روزه‌داران یک ماه دیگر ساعت را به جلو می‌کشد

ساعت رسمی ایران باز هم در آغاز سال ۱۴۰۱ جلو کشیده می‌شود