Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مشاور امنیتی ریاض به یورونیوز: عربستان اجازه نمی دهد حزب الله دیگری در یمن پا بگیرد

ژنرال احمد عسیری، مشاور کلیدی ریاض در مسائل امنیتی
ژنرال احمد عسیری، مشاور کلیدی ریاض در مسائل امنیتی
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ژنرال احمد عسیری، مشاور کلیدی ریاض در مسائل امنیتی گفت رویکرد بین المللی عربستان سعودی برای حل مناقشه یمن همکاری با سازمان ملل متحد و کلیه کشورها به جز ایران است.

آگهی

عربستان سعودی، مهمترین رقیب منطقه ای ایران در خاورمیانه می گوید در جهت برقراری ثبات در یمن تلاش می کند. این ادعایی است که ژنرال احمد عسیری، سخنگوی سابق ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی و مشاور کلیدی ریاض در مسائل امنیتی در گفتگو با یورونیوز مطرح کرده است.

این مسئول امنیتی که برای شرکت در میزگردی با موضوع «امنیت در خاورمیانه» به پاریس سفر کرده بود در این نشست ضمن تاکید بر همکاری با سازمان ملل متحد برای کمک به کشورهای بحران زده و بی ثبات، بر جایگاه و اهمیت یمن به عنوان یک مسئله استراتژیک برای عربستان تاکید کرد و گفت کشورش تلاش دارد برای یافتن راه حل این مناقشه کلیه طرف های درگیر را ترغیب کند تا در سازمان ملل دور یک میز به گفتگو بپردازند.

ژنرال احمد عسیری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در نشست پاریس تاکید کرد هدف عربستان بازگرداندن امنیت و ثبات در منطقه است و برای رسیدن به این هدف باید دولت مشروع و قانونی یمن بار دیگر در این کشور قدرت را در دست گیرد.

مشاور کلیدی ریاض در مسائل امنیتی در ادامه تصریح کرد که کشورش اجازه نخواهد داد تا یک «حزب الله» دیگر در یمن تشکیل شود. او همچنین با اشاره به رویکرد بین المللی عربستان سعودی یادآور شد که کشورش در این زمنیه با سازمان ملل متحد و کلیه کشورها به جز یک کشور خاص یعنی ایران همکاری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

ژنرال احمد عسیری که هفته گذشته ولیعهد عربستان را در سفر به آمریکا همراهی کرد با اشاره به حمایت دونالد ترامپ از رویکرد منطقه ای ریاض، به خصوص در جهت مقابله با نفوذ ایران در کشورهای منطقه گفت: «توافقی که ما با دوستان خود در واشنگتن داریم بر پایه همکاری جمعی برای برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه و نیز مقابله با گروه های تروریستی، افراطیون یا کشورهایی است که تلاش دارند ایدئولوژی خود را به خارج از مرزهای خود صادر کنند. نیاز کنونی ما اجرای قوانین بین المللی، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم مداخله در مسائل داخلی دیگر کشورها و نیز همکاری بین کشورهای منطقه است.»

بیشتر بخوانید: بن سلمان در آمریکا؛ از خرید تسلیحات تا بحث پیرامون برجام و توقف نفوذ ایران

یورونیوز: این نبرد (در یمن) بیش از سه سال طول کشیده، صحبت از ده هزار کشته، سه هزار آواره و میلیون ها انسان بیمار است. چرا این درگیری همچنان ادامه دارد در حالی که حتی ولیعهد عربستان گفته است که ایران رقیب کشورش نیست؟

ژنرال احمد عسیری: «دقیقا به همین دلیل است که ما بر ضد کشورهایی فعالیت می کنیم که نفوذ خود را از طریق شبه نظامیان اعمال می کنند. این مناقشه حاصل کار با شبه نظامیان است و ما به حمایت جامعه بین الملل نیاز داریم تا بر مناقشه ای غلبه کنیم که با حمایت و به رسمیت شناختن شبه نظامیان در یک کشور قوت گرفته است.»

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان تنها چند ماه پس از تصرف صنعا، پایتخت یمن توسط نیروهای حوثی در حمایت از عبد ربه منصور هادی، حملات خود را به این کشور آغاز کرد. این مناقشه تا کنون بیش از ۶۰ هزار کشته و زخمی بر جای گذاشته است و میلیون‌ها یمنی نیز در خطر قحطی و ابتلا به بیماری‌های فراگیر قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌های یمن هفت موشک به خاک عربستان شلیک کردند

ولیعهد عربستان ایران را به تجاوز نظامی مستقیم متهم کرد

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است