ولیعهد عربستان ایران را به تجاوز نظامی مستقیم متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ولیعهد عربستان ایران را به تجاوز نظامی مستقیم متهم کرد

محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد سعودی ایران را به دلیل «ارسال موشک» برای حوثی‌ها در یمن به تجاوز نظامی مستقیم به کشورش متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) وزیر دفاع عربستان روز سه‌شنبه در جریان مکالمه تلفنی با بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا گفت: «احتمالا این اقدام تا مرز فعالیت جنگی علیه سعودی، ارتقا می‌یابد.»

ائتلاف بین‌المللی به رهبری سعودی روز دوشنبه و پس از رهگیری و انهدام یک موشک شلیک شده از یمن در آسمان پایتخت عربستان، ایران را به اعلان ضمنی جنگ به پادشاهی عربستان متهم و اعلام کرد که واکنش مقتضی به تهران را حق ریاض می‌داند. پیش از ائتلاف، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ایران را به نقش داشتن در حمله موشکی به ریاض متهم کرده بود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه اتهام های مطرح شده توسط اتئلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی را نادرست، غیر مسئولانه و تحریک آمیز توصیف و اعلام کرد شلیک این موشک واکنشی از سوی حوثی ها به جنایات جنگی و تجاوز نظامی طولانی مدت سعودی ها به یمن است.

ایران با وجود عدم انکار حمایت از حوثی‌ها در یمن ادعای ارسال سلاح به جنبش انصارالله و نظامیان وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن را رد کرده و می‌گوید با توجه به محاصره یمن، عملا چنین کاری امکان‌پذیر نیست.

بیشتر بخوانید:
«ایران چند محموله سلاح از راه عمان به یمن ارسال کرده است»
کویت ادعای استفاده سپاه از آب‌های این کشور برای تسلیح حوثی‌ها را تکذیب کرد

عربستان سعودی شامگاه شنبه اعلام کرد یک موشک دوربرد که از سوی یمن به سمت فرودگاه ملک خالد ریاض شلیک شده بود را بر فراز آسمان پایتخت این کشور رهگیری و منهدم کرده است.