ایران به اتهام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان پاسخ داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ایران به اتهام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان پاسخ داد

ایران اتهام های عربستان سعودی مبنی بر دست داشتن ایران در پرتاب موشک شورشیان یمنی به سوی ریاض را رد و در مقابل عربستان سعودی را به انجام جنایات جنگی در یمن متهم کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه اتهام های مطرح شده توسط اتئلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی را نادرست، غیر مسئولانه و تحریک آمیز توصیف و اعلام کرد شلیک این موشک واکنشی از سوی حوثی ها به جنایات جنگی و تجاوز نظامی طولانی مدت سعودی ها به یمن است.


وی در ادامه ضمن رد هرگونه دخالت ایران در شلیک این موشک آنرا اقدامی مستقل در واکنش به تجاز سعودی ها قلمداد کرد و از ریاض خواست هرچه سریعتر دست از «فرافکنی و اتهام زنی های پوچ، حملات به مردم بیگناه و بی دفاع یمن» بردارند و زمینه برقراری گفتگو میان طرف های یمنی و در نهایت برقراری صلح در این کشور را هموار سازند.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران نیز پیشتر با رد این اتهام ارسال موشک از سوی کشورش به یمن را امکان ناپذیر توصیف کرده و گفته بود «این موشک‌ها ساخت خود یمنی‌ها و صنایع نظامی آنها بوده است.»

عربستان سعودی شنبه شب گذشته اعلام کرد یک موشک بالستیک را که از خاک یمن به سوی فرودگاه بین المللی ریاض شلیک شده بود رهگیری و منهدم کرده است.


اتئلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ضمن بستن کلیه مرزهای یمن، شلیک موشک را معادل اقدامی جنگی قلمداد و ایران را به دست داشتن در آن متهم کرد.

در بیانیه ائتلاف، پرتاب موشک به عنوان «تعرض مستقیم نظامی» از سوی ایران توصیف و بر حق پاسخگویی به آن توسط عربستان تاکید شده است.