ایران به اتهام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان پاسخ داد

ایران به اتهام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان پاسخ داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران اتهام های عربستان سعودی مبنی بر دست داشتن ایران در پرتاب موشک شورشیان یمنی به سوی ریاض را رد و در مقابل عربستان سعودی را به انجام جنایات جنگی در یمن متهم کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه اتهام های مطرح شده توسط اتئلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی را نادرست، غیر مسئولانه و تحریک آمیز توصیف و اعلام کرد شلیک این موشک واکنشی از سوی حوثی ها به جنایات جنگی و تجاوز نظامی طولانی مدت سعودی ها به یمن است.

#قاسمی: اتهامات وارده در بیانیه ائتلاف #سعودی ضد #یمن علیه #ایران ناروا، غیر مسئولانه، مخرب و تحریک آمیز است pic.twitter.com/S5CoOCX6qG

— خبرگزاری ایرنا (@irna_1313) 6 novembre 2017

وی در ادامه ضمن رد هرگونه دخالت ایران در شلیک این موشک آنرا اقدامی مستقل در واکنش به تجاز سعودی ها قلمداد کرد و از ریاض خواست هرچه سریعتر دست از «فرافکنی و اتهام زنی های پوچ، حملات به مردم بیگناه و بی دفاع یمن» بردارند و زمینه برقراری گفتگو میان طرف های یمنی و در نهایت برقراری صلح در این کشور را هموار سازند.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران نیز پیشتر با رد این اتهام ارسال موشک از سوی کشورش به یمن را امکان ناپذیر توصیف کرده و گفته بود «این موشک‌ها ساخت خود یمنی‌ها و صنایع نظامی آنها بوده است.»

عربستان سعودی شنبه شب گذشته اعلام کرد یک موشک بالستیک را که از خاک یمن به سوی فرودگاه بین المللی ریاض شلیک شده بود رهگیری و منهدم کرده است.

? #فيديو اعتراض الدفاع الجوي السعودي للصاروخ الباليستي في سماء العاصمة #الرياض ??https://t.co/FSAWXZJgWX

- pic.twitter.com/hoO6ZmXmY8

— جريدة الرياض (@AlRiyadh) 4 novembre 2017

اتئلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ضمن بستن کلیه مرزهای یمن، شلیک موشک را معادل اقدامی جنگی قلمداد و ایران را به دست داشتن در آن متهم کرد.

در بیانیه ائتلاف، پرتاب موشک به عنوان «تعرض مستقیم نظامی» از سوی ایران توصیف و بر حق پاسخگویی به آن توسط عربستان تاکید شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف سعودی ایران را به «اعلان ضمنی جنگ» به عربستان متهم کرد

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد