حوثی‌های یمن هفت موشک به خاک عربستان شلیک کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
حوثی‌های یمن هفت موشک به خاک عربستان شلیک کردند

نیروی هوایی عربستان سعودی هفت موشک را که از خاک یمن به سوی این این کشور پرتاب شده بودند رهگیری و منهدم کرد.

به گزارش وزارت ارتباطات این کشور،‌ سرهنگ ترکی المالکی به نقل از نیروهای دفاعی ائتلاف گفت این موشکها چهار نقطه را هدف قرار داده بوده‌اند: سه نقطه در ریاض،‌ پایتخت این کشور، دو نقطه در شهر جیزان، یک نقطه در نجران و یک نقطه دیگر در خمیس مشیط در مرز جنوبی عربستان.

به گفته مقامات سعودی تمامی این موشکها ردگیری و منهدم شده‌اند.

انهدام این موشکها در آسمان سبب شد بقایای آنها بر برخی از مناطق مسکونی فرو ببارد. این واقعه باعث کشته شدن یک شهروند مصری‌تبار و آسیب دیدن برخی اماکن عمومی شد.

در گزارش وزارت ارتباطات این کشور همچنین آمده است این حملات خصمانه در تعارض کامل با قطعنامه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد اند. این عملیات خصمانه امتداد تهدید مستقیم علیه پادشاهی عربستان سعودی است و همچنین امنیت منطقه‌ای و ملی را تهدید می‌کند.

در پنج ماه گذشته سومین بار است که موشکهای یمنی به آسمان ریاض می‌رسند.

بیشتر بخوانید:

در ماه نوامبر گذشته هم شورشیان یمنی فرودگاه ریاض را هدف یک موشک بالستیک از نوع برکان اچ۲ قرار دادند که به گفته وزارت دفاع عربستان در آسمان ردیابی و منهدم شد. گرچه شبکه سبانیوز یمن این عملیات را موفق برشمرد و اعلام کرد این حمله «پایتخت سعودی را به لرزه درآورده» است.

برخی گزارش‌ها حاکی است برکان اچ۲ نوع ارتقاء یافته موشک اسکاد است که در ایران طراحی و در یمن ساخته می‌شود.

پس ازآنکه شیعیان حوثی به پشتیبانی ایران، صنعا پایتخت یمن را تصرف کردند ائتلاف دولت‌های عربی به رهبری عربستان سعودی حمله هوایی علیه حوثی ها را در ۲۵ مارس سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز کرد.

درگیریهای یمن تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار کشته برجا گذاشته و بیش از دو میلیون تن را آواره کرده است.