Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گروگانگیری و تیراندازی در فرانسه؛ داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت

گروگانگیری و تیراندازی در فرانسه؛ داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون این حمله را ترورسیتی خواند و تاکید کرد که تهدید های تروریستی در خاک کشورش همچنان به قوت خود باقی است و حملات بیش از آنکه طی عملیات هدایت شده از خارج کشور صورت گیرد از جانب افراد و به صورت مستقل انجام می شود.

آگهی

گروه داعش مسئولیت حمله به فروشگاهی در جنوب فرانسه را که منجر به کشته شدن سه نفر شد برعهده گرفت.

به گزارش رسانه‌های فرانسه در جریان حمله مسلحانه و گروگانگیری که صبح جمعه در منطقه ای واقع در جنوب فرانسه روی داد دست کم سه نفر کشته و دو تن نیز مجروح شده اند که حال یکی از آنها وخیم اعلام شده است. تازه ترین خبرها از کشته شدن فرد گروگانگیر در جریان تیر اندازی نیروهای امنیتی حکایت دارد. منابع امنیتی همچنین یادآور شدند که نیروی پلیس به گروگان گرفته شده در جریان حادثه تروریستی در جنوب فرانسه بر اثر اصابت گلوله مصدوم شده است.

این فرد مسلح حوالی ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه صبح جمعه سوم فروردین با ورود به سوپر مارکت «او» در شهر تِرب، گروهی از افراد حاضر در محل را به گروگان گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه تعداد زیادی از کارمندان و مشتریان حاضر در فروشگاه در همان دقایق اولیه موفق به فرار شدند.

برخی رسانه های فرانسوی بدون اشاره به منبعی خاص اعلام کرده اند که آزادی صلاح عبدالسلام، مغز متفکر حملات تروریستی سیزدهم نوامبر ۲۰۱۵ پاریس، خواسته اصلی فرد گروگانگیر بوده است.

گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در بیانیه ای که سابت اعماق در کانال تلگرام خود منتشر کرد ضمن قبول مسئولیت این حمله تاکید کرد «فردی که در ترب واقع در جنوب فرانسه دست به حمله زده یک سرباز خلافت اسلامی است. او به درخواست این سازمان چنین اقدامی را انجام داده است.»

وزیر کشور فرانسه: مهاجم سابقه ارتکاب جرائم کوچک را در پرونده داشت و تحت مراقبت نیروهای امنیتی بود

ژرار کلومب وزیر کشور فرانسه دقایقی پیش در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد فرد مهاجم در بدو ورود به سوپرمارکت دو نفر را با شلیک گلوله از پای در آورد اما با مداخله نیروهای ژاندارمری تعدادی از افراد حاضر در محل موفق به فرار شدند.

وزیر کشور فرانسه همچنین تصریح کرد فرد مهاجم رضوان لقدیم نام دارد که در این حمله به تنهایی عمل کرده است. به گفته ژرار کلومب فرد یاد شده بیست و شش ساله بوده و بدلیل ارتکاب جرائم کوچک تحت مراقبت نیروهای امنیتی بوده است. وزیر کشور فرانسه تاکید کرد ما این فرد را تحت مراقبت داشتیم اما فکر نمی کردیم که وی به جریان های رادیکال گرایش داشته باشد.

این در حالیست که رسانه های فرانسوی پیشتر اعلام کرده بودند که فرد مهاجم تابعیت دوگانه فرانسوی - مراکشی دارد و هنگام گروگانگیری خواهان آزادی صلاح عبدالسلام، مغز متفکر حملات تروریستی پاریس شده بود.

منابع نزدیک به تحقیق بر روی این پرونده پیشتر اعلام کرده بودند که خودروی فرد گروگانگیر و عامل حمله به نیروهای ویژه پلیس فرانسه در پارکینگ سوپرمارکت، محل حادثه پیدا شده است.

رسانه‌های فرانسوی پیش از این اعلام کرده بودند که فرد مهاجم مراکشی تبار است و به جریان های افراطی گرایش داشته است.

به گفته منابع امنیتی فردی که از او به عنوان عامل حملات روز جمعه یاد می شود چندین سلاح با خود به همراه داشته و پیش از انجام حمله و آغاز گروگانگیری فریاد «الله اکبر» سر داده است.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در دقایق ابتدایی حمله تاکید کرد: «همه شواهد نشان می‌دهد که این حمله تروریستی است».

نخست وزیر فرانسه در جریان سخنان کوتاه خود به دو حادثه اشاره کرد که یکی از آنها در زمان ایراد این نطق همچنان در جریان بود.

ادوارد فیلیپ ابتدا از یک حمله مسلحانه به سوی چهار مامور پلیس ویژه فرانسه خبر داد که حوالی صبح جمعه ساعت ۱۰.۳۰ دقیقه به وقت محلی در نزدیکی شهر کرکسون اتفاق افتاد و در جریان آن یک نفر از نیروهای پلیس زخمی شد.

نخست وزیر فرانسه همچنین به حادثه گروگان‌گیری در سوپر مارکتی در شهر تِرِب اشاره و تصحیح کرد شواهد و نشانه ها هیچ جای تردید در باره تروریستی بودن این حادثه باقی نمی گذارد.

به گفته دادسرای منطقه «اود»، فرد مهاجم خود را عضو گروه داعش معرفی کرده است.

ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه نیز بلافاصله پس از اعلام وقوع حمله از پاریس عازم محل شد.

آگهی

پلیس محلی از مردم خواست به منطقه نزدیک نشوند و راه را برای ورود نیروهای امنیتی و امدادی باز کنند.

سخنان امانوئل ماکرون

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به سر می برد در سخنانی کوتاه به حادثه تروریستی در جنوب کشورش واکنش نشان داد.

آقای ماکرون ضمن اشاره به مداخله فوری نیروهای ژاندارمری در نخستین دقایق وقوع حادثه، این حمله را ترورسیتی خواند و خاطرنشان کرد دادستان پاریس در فرصت مقتضی جزئیات بیشتری را از شمار قربانیان و هویت فرد مهاجم در اختیار مردم خواهد گذاشت.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که تهدید های تروریستی در خاک کشورش همچنان به قوت خود باقی است و حملات بیش از آنکه طی عملیات هدایت شده از خارج کشور صورت گیرد از جانب افراد  و به صورت مستقل انجام می شود.

آگهی

بیشتر بخوانید: 

رئیس جمهوری فرانسه: جنگ ما با تروریست ها طولانی خواهد بود

تاکید وزرای کشور آلمان و فرانسه بر لزوم همکاری برای مقابله با تروریسم

ابراز حمایت اتحادیه و رهبران اروپایی از مردم فرانسه

اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز تاثر از این وقوع این حادثه حمایت کامل خود را از مردم فرانسه اعلام کرده است.

آگهی

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز به طور جداگانه با تاسف از حملات روز جمعه در فرانسه اعلام کردند پشتیبان و حامی مردم فرانسه هستند.

آقای بونکر که در پایان نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل در جریان یک کنفرانس خبری سخن می گفت، تصریح کرد: «فرانسه باردیگر هدف یک حمله بزدلانه و خونین قرار گرفته و ما با مردم این کشور به طور کامل ابراز همدردی می کنیم.»

رئیس کمیسیون اروپا در ادامه یادآور شد: «مبارزه با تروریسم، نبردی بسیار دشوار و طلانی است ما به صورت جمعی آنرا در دراز مدت ادامه خواهیم داد.»

آنگلا مرکل نیز در جریان کنفرانس خبری مشترک با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ضمن ابراز همدردی با قربانیان گروگانگیری در جنوبی فرانسه تاکید کرد: «هر گاه پای تهدیدهای تروریستی در میان است ما به طور طبیعی در کنار فرانسه هستیم و از هرگونه حمایت و کمک دریغ نخواهیم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک کشته در حمله با چاقو در پاریس، داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت

پوتین غرب را به خاطر «دزدی» از دارایی‌های مسدود شده روسیه تهدید کرد

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟