آلمان، بریتانیا و فرانسه برای حفظ آمریکا در برجام، تحریم‌های جدید علیه ایران پیشنهاد کردند

Supreme leader display seen at Baharestan Square in Tehran
Supreme leader display seen at Baharestan Square in Tehran Copyright Yazdi/TIMA via REUTERS
Copyright Yazdi/TIMA via REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در فهرست تحریم‌های جدید نام افرادی دیده می‌شود که یا با برنامۀ موشکی ایران و یا با حضور این کشور در سوریه در ارتباط هستند.

آگهی

آلمان و فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی امضا کنندۀ توافق هسته‌ای ایران به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد دادند تا در قبال وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران، در این توافق باقی بماند.

به گزارش رویترز در فهرست تحریم‌های جدید پیشنهادی نام افرادی دیده می‌شود که یا با برنامۀ موشکی ایران و یا با حضور این کشور در سوریه در ارتباط هستند.

دونالد ترامپ در اکتبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد. او گفت: «در صورتیکه در مورد برجام با متحدان و کنگره به توافق نرسیم، این توافق نامه لغو خواهد شد.»

این خبر در حالی منتشر می‌شود که یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه در وین با حضور نمایندگان کشورهای ۵+۱، اتحادیه اروپا و ایران برگزار شد. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در همین روز با هیأت آمریکایی حاضر در این نشست دیدار کرد. وی گفت که با طرف آمریکایی دربارۀ نقض برجام و شهروندان ایرانی زندانی در ایالات متحده صحبت کرده است.

هلگا اشمید، نمایندۀ سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست کمیسیون مشترک برجام نیز با صدور بیانیه‌ای با استقبال از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پایبندی ایران به مفاد برجام، اعلام کرد که تمام طرف‌ها بر ادامۀ اجرای برجام تاکید کرده‌اند.

از زمان تهدید دونالد ترامپ به خروج از برجام، طرف‌های اروپایی این توافق بین‌المللی، خواستار اعمال فشار بیشتر بر ایران به منظور توقف سیاست‌های منطقه‌ای این کشور شده اند.

قدرتهای اروپایی برای افزایش تحریم‌های ایران چه پیشنهادهایی داده‌اند؟

در سند محرمانه‌ای که به رؤیت خبرگزاری رویترز رسیده است، بریتانیا و آلمان و فرانسه پیشنهاد داده‌اند تحریم های جدیدی از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران به دلیل برنامۀ موشکهای بالستیک و همچنین مداخلات این کشور در بحران سوریه وضع شود تا به این ترتیب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا متقاعد به باقی ماندن در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی شود.

بنا بر گزارش رویترز، این اسناد روز جمعه برای اتحادیه اروپا فرستاده شده است تا با جلب نظر ۲۸کشور عضو این اتحادیه، اعمال تحریم‌های جدید ممکن شود. قرار است وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا دوشنبۀ آینده در بروکسل پشت درهای بسته دربارۀ این پیشنهادها به بحث بنشینند.

سه قدرت بزرگ اروپایی معتقدند که این پیشنهادها بخشی از استراتژی اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته‌ای ایران است؛ توافقی که این توانایی را دارد تا برای برنامه‌های هسته‌ای تهران محدودیتهایی بوجود آورد.

دونالد ترامپ در ۱۲ ژانویه سال جاری برای آخرین بار به امضا کنندگان اروپایی این توافق هشدار داد که یا باید «تناقض‌های وحشتناکی که در توافق هسته‌ای وجود دارد را اصلاح کنند» یا اینکه او از تمدید فرمان لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خودداری خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا تا ۱۲ مه به رهبران سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا فرصت داد تا در این باره تصمیم گیری کنند.

دونالد ترامپ همچنین هفته گذشته (۵ مارس) در دیدار با بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که این سه کشور اروپایی پیشنهاد ایجاد تغییراتی جزئی در توافق هسته‌ای را مطرح کرده‌اند اما او این تغییرات را رضایتبخش ندانسته و خواهان تغییرات اساسی‌تری در این توافق شده است.

در اسناد فرستاده شده برای بروکسل آمده است که آلمان، بریتانیا و فرانسه خود را متعهد به «مذاکرات فشرده» با دولت ترامپ کرده‌اند تا اینکه «قبل از مهلت ۱۲ مه، موفق به دریافت تاییدیه‌ای روشن و پایدار مبنی بر حمایت آمریکا از توافق هسته‌ای ایران شوند».

گفته می‌شود این سند عمدتاً تحریم نظامیان و فرماندهان ایرانی را مد نظر قرار داده و پیشنهاد کرده است که برای این افراد ممنوعیتهایی مانند ممنوعیت سفر، مسدود شدن دارایی‌ها، ممنوعیت داد و ستد همچنین ممنوعیت در تامین مالی شرکتهای عمومی و خصوصی وضع شود.

واکنش عراقچی: اروپایی‌ها خواهان حفظ برجام هستند

عباس عراقچی عصر جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد: «اروپایی‌ها خواهان حفظ برجام و باقی ماندن لغو تحریم‌ها هستند.»

بنا بر گزارش ایرنا، معاون وزیر امور خارجه ایران در فرودگاه وین دربارۀ انتشار اخباری مبنی بر موافقت سه قدرت اروپایی با افزایش تحریم های ایران گفت: «آنچه اروپایی‌ها هم در ملاقات‌های دوجانبه و هم در جلسه کمیسیون مشترک برجام بصورت جدی مورد تاکید قرار داده و در بیانیه‌ها و اظهارات رسمی و عمومی خود هم منتشر کرده‌اند، این است که اکیدا خواهان حفظ برجام بوده و توجه دارند که منطبق با برجام، باید تمامی موارد لغو تحریم‌ها به قوت خود باقی مانده و ایران از مزایای لغو آنها منتفع باشد.»

او تاکید کرد: «اصرار طرف‌های برجام خصوصا اروپایی‌ها بر حفظ برجام... صرفا اصرار بر حفظ قالب برجام نبوده بلکه شامل تداوم و افزایش منتفع شدن مردم ایران از منافع لغو تحریم‌ها طبق برجام هم هست.»

او افزود: «طبیعتا هرگونه تحریمی با هر بهانه‌ای، اگر موجب اعاده تحریم‌های لغو شده قبلی و یا کاهش اثربخشی لغو تحریم‌ها باشد، با این سیاست همخوانی نخواهد داشت. با این حال چنانچه احیانا برخی کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی همچون اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای بر ایران جهت خوشایندی رئیس جمهوری آمریکا باشند، مرتکب اشتباه محاسبه بزرگی شده و نتایج مستقیم آن را بر برجام و ادامه حیات این توافق خواهند دید.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ ایران به اروپا: ارزش‌های حقوق بشری ما با شما فرق می‌کند

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

ایران برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرد