Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا پوتین تا این اندازه در روسیه محبوب و در غرب منفور است؟

چرا پوتین تا این اندازه در روسیه محبوب و در غرب منفور است؟
Copyright 
نگارش از Joël Chatreau
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آستانه انتخابات هجده مارس روسیه، که پیروزی پوتین در آن قطعی به نظر می‌رسد، این پرسش برای بسیاری از ناظران مسائل این کشور مطرح است که چرا وی برای هموطنانش اینقدر محبوب و برای جوامع غربی، اینچنین منفور است؟

آگهی

چرا ولادیمیر پوتین پس از هجده سال ماندن در راس قدرت در روسیه همچنان یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران این کشور و بخت اصلی پیروزی در انتخابات هجدهم مارس است؟ چرا کشورهای غربی تا این اندازه از او تنفر دارند؟

پیش از انتخابات یکشنبه آینده در روسیه، تقریبا همه موسسات نظرسنجی پیش بینی می کنند که بطور حتم ولادیمیر پوتین برنده اصلی این انتخابات است. این در حالی است که رهبر روسیه یکی از منفورترین سیاستمداران در کشورهای غربی و بطور خاص آمریکا است. پوتین در جایگاه رهبری روسیه استراتژی‌ای اتخاذ کرده است که به گفته بسیاری از کارشناسان، عامل اصلی آغاز جنگ سردی دوباره است.

دلیل ترس و تنفر از پوتین در غرب

ماجرا ابتدا از تنش و درگیری بین روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. مردم اوکراین پس از براندازی یانوکوویچ، رئیس جمهوری مورد حمایت روسیه، مورد غضب کرملین قرار گرفتند.

پوتین نه تنها از گروه‌های شبه نظامی در مرزهای شرقی اوکراین در این سال‌ها حمایت کرد بلکه غربی‌ها او را عامل اصلی الحاق کریمه به روسیه می دانند.

جنگ میان اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه بیشتر از ده هزار کشته برجای گذاشت و اوضاع امنیتی در شرق اوکراین را به بحرانی‌ترین وضع رساند. بحران شرق اوکراین و حضور فعال روسیه در این منطقه باعث شد تا وحشت سراسر کشورهای مورد حمایت غرب در شرق اروپا را فرابگیرد.

دومین موضوعی که باعث خشم رهبران در غرب شد قاطعیت و جهت دادن به جنگ سوریه به آن سویی بود که کاخ کرملین می خواست. بشار اسد با وجود شدیدترین انتقاد‌های داخلی و خارجی و پس از هفت سال جنگ داخلی در کشورش با حمایت روسیه همچنان رئیس جمهوری رسمی این کشور عربی است.

روسیه همچنین بارها با وتوکردن تحریم‌ها و مواضع شدید علیه دولت اسد اجازه نداده است شورای امنیت سازمان ملل پیشرفتی در این زمینه داشته باشد و همواره با وجود نظر اکثریت برای مقابله با بشار اسد نتیجه این جلسات با بن بست مواجه شده است.

در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روسیه با مداخله از طریق حملات سایبری یکی از عوامل شکست دموکرات‌ها به رهبری هیلاری کلینتون بود. ولادیمیر پوتین بارها گفته بود که مخالف به قدرت رسیدن کلینتون در کاخ سفید است. مداخله روسیه با توجه به پرونده‌های فراوانی که درباره اعضای کمپین تبلیغاتی دونالد ترامپ تشکیل شد، بیش از پیش روشن شده است.

اما چرا تا این اندازه پوتین در روسیه محبوب است؟

مردم روسیه ترس بزرگی از زندگی دوباره در هرج و مرج و آشفته بازار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را دارند. ولادیمیر پوتین تنها رهبری که پس از کمتر از یک دهه، آخرین دهه قرن بیستم و دوران ریاست جمهوری بوریس یلتسین، موفق شد دست اولیگارش‌ها را از اقتصاد روسیه کوتاه کند و تا اندازه‌ای نظم را به این کشور بازگرداند. او طی هجده سال دوباره روسیه را به یکی از مهم‌ترین ابرقدرت‌های جهان تبدیل کرد.

دستگاه‌های مختلف تبلیغاتی نزدیک به پوتین موفق شدند با تاکید بر گرایش‌های ملی گرا و ناسیونالیست روز بروز بر حامیان رئیس جمهوری روسیه بیفزایند. ولادیمیر پوتین در اغلب سخنرانی‌های اخیر خود بر یک نکته تاکید می کند که بسیار عوام پسند و محبوب واقع می شود. روسیه در مقابل جهان و تهدید‌های آمریکا شکست ناپذیر است.

محبوبیت پوتین در میان اکثریت در حالی است که منتقدان از او به عنوان یک دیکتاتور نام می برند. منتقدانی که بسیاری از آنها چون نمستف و یا آنا پولیتوفسکایا در دوران رهبری پوتین سربه نیست شدند. کرملین کنترل شدیدی روی رسانه‌ها دارد و این رسانه‌ها بطور کامل طی سال‌های اخیر تحت سیطره ولادیمیر پوتین و حامیانش قرارگرفته اند. در این شرایط همه تحلیلگران متفق‌القول براین باورند که بطور حتم پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهوری روسیه خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: نوآوری‌های علمی و تکنولوژیک مهمترین اولویت روسیه است

اوکراین به شهروندان روسی در این کشور اجازه شرکت در انتخابات روسیه را نداد

رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد