سفر غیرمنتظره جیمز متیس به افغانستان؛ «عناصری از طالبان آماده مذاکره هستند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفر غیرمنتظره جیمز متیس به افغانستان؛ «عناصری از طالبان آماده مذاکره هستند»
کپی رایت  رویترز

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ مارس/۲۲ حوت (اسفند) در سفری از پیش اعلام نشده وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

به گزارش رویترز آقای متیس پیش از ورود به کابل گفت: «ایالات متحده نشانه‌هایی از تمایل عناصری از طالبان برای استفاده از امکان مذاکرات را به منظور پایان دادن به جنگ داخلی ۱۶ ساله، دریافت کرده است.»  وی افزود: «جالب اینجا است که آمادگی برای مذاکره ماه‌ها پیش از طرف طالبان به دست آمریکا رسیده است.» 

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان حدود دو هفته پیش به طالبان پیشنهاد کرده بود تا با پذیرش آتش‌بس و آزادی زندانیان این گروه، به صورت یک حزب قانونی وارد صحنه سیاست افغانستان شود. آقای متیس می‌گوید نشانه‌های تمایل بخش‌هایی از طالبان برای مذاکره، پیش از سخنان رئیس دولت وحدت ملی ابراز شده است. وی گفت: «گروه‌های کوچکی از طالبان را داشته ایم که به طرف ما آماده و تمایل خود را برای گفت‌وگو اعلام کرده اند.» 

اعلام وجود نشانه‌هایی برای آغاز گفت‌وگو میان عناصری از «امارات اسلامی افغانستان» با دولت مرکزی افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که نبرد میان شورشیان و نیروهای نظامی و امنیتی کماکان در بسیاری از مناطق این کشور ادامه  دارد. روز دوشنبه، ولسوالی فراه در غرب افغانستان صحنه درگیری گسترده میان جنگجویان طالبان و نیروهای اردوی ملی بود. 

وزیر دفاع آمریکا با اذعان به دشوار بودن گفت‌و‌گو با طالبان گفت: «این امکان وجود ندارد که ناگهان کل گروه طالبان برای مذاکره بیاید. این شاید یک پلی باشد که دست یافتن به آن [در شرایط فعلی] بسیار زود است.»

آمریکا پیش‌تر هم از پیشنهاد اشرف غنی برای گفتگوی بی قید و شرط با طالبان استقبال کرده بود.

هنوز خبری درباره مدت سفر آقای متیس به افغانستان و برنامه دیدارهای وی با مقام‌های افغان یا نظامیان خارجی در این کشور منتشر نشده است.