ترامپ: پیشنهاد کره شمالی صادقانه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه، رویترز
رئیس جمهوری آمریکا
رئیس جمهوری آمریکا   -  کپی رایت  رویترز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید بر این باور است که پیشنهاد کره شمالی برای مذاکره بر سر تسلیحات هسته ای این کشور «صادقانه» است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در عین حال از تحریم های وضع شده علیه پیونگ یانگ به عنوان یکی از عواملی نام برد که منجر به طرح پیشنهاد مذاکره از سوی کره شمالی شده است. دونالد ترامپ ضمن «بسیار مثبت» دانستن اظهارات اخیر مقامات دو کره در پاسخ به پرسشی در مورد پیش شرط های احتمالی واشنگتن برای مذاکره با کره شمالی گفت: «نمی خواهم در موردش صحبت کنم. خواهیم دید چه پیش می آید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با این سخنان، مایک پنس، معاون دونالد ترامپ تاکید کرد واشنگتن به اعمال «حداکثر فشار» بر پیونگ یانگ ادامه خواهد داد. به گفته معاون رئیس جمهوری آمریکا تا زمانی که واشنگتن شواهدی مبنی بر برچیده شدن تسلیحات هسته ای کره شمالی مشاهده نکند «تمام گزینه ها» برای مقابله با این کشور بررسی خواهد شد.

تنها ساعاتی پس از اظهارات روز سه شنبه دونالد ترامپ در کاخ سفید وزارت خارجه آمریکا از وضع تحریم های اقتصادی جدیدی علیه کره شمالی خبر داد. بنا به اعلام این وزارتخانه این تحریم ها به دلیل استفاده کره شمالی از نوعی ماده شیمیایی مرگبار برای «قتل» کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی صورت گرفت. واشنگتن مدعی است پیونگ یانگ برای «قتل» کیم جونگ نام از ماده «وی ایکس» که نوعی جنگ افزار شیمیایی محسوب می شود، استفاده کرده است.

از سوی دیگر قرار است گروهی از مقامات کره جنوبی که هفته جاری با رهبر کره شمالی دیدار کرده بودند روز پنجشنبه برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کنند. هدف از این دیدار رایزنی در مورد مذاکره با پیونگ یانگ بر سر برنامه تسلیحاتی این کشور عنوان شده است.

رویترز
دیدار مقامات کره جنوبی با رهبر کره شمالیرویترز

به گفته مقامات کره جنوبی رهبر کره شمالی در دیدار با آنها از تمایل خود برای عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته ای در صورت تضمین امنیت کشورش سخن گفته است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز چهارشنبه گزارش داد مون جائه این، رئیس جمهوری این کشور برنامه ای برای کاهش تحریم ها علیه همسایه شمالی کشورش ندارد. بنا به همین گزارش رئیس جمهوری کره جنوبی تاکید کرده «برای خوش بینی» به مذاکره با کره شمالی «بسیار زود» است.

قرار است رهبران کره شمالی و کره جنوبی ماه آینده برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون با یکدیگر دیدار کنند.

بیشتر بخوانید: