«جاسوس سابق روس» به دنبال تماس با ماده ای نامشخص بستری شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پلیس بریتانیا در محل حادثه
پلیس بریتانیا در محل حادثه   -  کپی رایت  رویترز

سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته اداره اصلی اطلاعات روسیه به دنبال تماس با «ماده ای نامشخص» در بریتانیا به طور ناگهانی بیمار شد.

پلیس بریتانیا این مرد ۶۶ ساله روس را روز یکشنبه در حالی به همراه زنی ۳۳ ساله در سالزبری یافت که هر دو بیهوش بر روی نیمکتی در یک مرکز خرید افتاده بودند.

بنا به اعلام پلیس هر دو نفر به شدت بیمار هستند و در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان بستری شده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرگئی اسکریپال در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام «خیانت» در روسیه مجرم شناخته شد اما در سال ۲۰۱۰ در جریان مبادله جاسوس های آمریکا و روسیه در فرودگاه وین آزاد شد. او به اتهام افشای هویت تعدادی از ماموران مخفی روسیه برای مقامات اطلاعاتی بریتانیا به ۱۳ سال زندان در روسیه محکوم شده بود.

رابطه بریتانیا و روسیه در سال ۲۰۰۶ به دنبال قتل الکساندر لیتوینینکو با یک ماده رادیواکتیو در لندن به تیرگی گرائید. الکساندر لیتوینینکو که در هنگام مرگ ۴۳ ساله داشت یکی از منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود که از این کشور به بریتانیا گریخته بود.

بریتانیا دولت روسیه را به دست داشتن در قتل الکساندر لیتوینینکو متهم کرده است. لندن بر این باور است که قتل او به دستور ولادیمیر پوتین صورت گرفت. در مقابل مسکو تاکنون بارها هرگونه دخالت در قتل او را تکذیب کرده است.

الکساندر لیتوینینکو پس از مسمومیت و پیش از مرگ